گمرک مشهد

 گمرک مشهد

گمرک مشهد

گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان خراسان رضوی

استان خراسان رضوی یکی از استان‌های شرقی ایران است که از لحاظ مساحت پنجمین استان بزرگ کشور و از لحاظ جمعیت با بیش از 7 میلیون نفر جمعیت دومین استان پرجمعیت کشور است. این استان با کشورهای افغانستان و ترکمنستان هم‌مرز بوده و دروازه ورود و ترانزیت کالا به آسیای میانه محسوب می‌شود. استان خراسان رضوی به دلیل غنی بودن از نظر تولیدات کشاورزی و صنعتی، در زمینه صادرات کالاهای غیرنفتی به کشورهای مجاور و نیز ترانزیت کالا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

گمرکات استان خراسان قبل از فروپاشی شوروی سابق با وجود سابقه‌ای 50 ساله و به‌رغم داشتن مرزهای طولانی و برخورداری از تولیدات کشاورزی و صنعتی به دلیل واقع شدن پشت مرزهای آهنین شوروی سابق از داشتن سهمی عادلانه در تجارت خارجی کشور با توجه به استعدادها و پتانسیل و ظرفیت‌های بالقوه محروم بود که در حال حاضر با توجه به استقلال کشورهای مشترک المنافع، به پل ارتباطی ایران با کشورهای آسیای میانه مبدل شده است.

استان خراسان رضوی دارای 5 گمرک فعال و 2 دفتر گمرکی و 2 بازارچه مرزی فعال می‌باشد. گمرک مشهد، گمرک سرخس، گمرک دوغارون، گمرک لطف آباد، گمرک باجگیران و بازارچه‌های مرزی دوغارون و باجگیران دروازه‌های ورودی و خروجی کالا در استان خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.

گمرک مشهد

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران پس از تهران است. همچنین با بیش از 3 میلیون نفر جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و نود و پنجمین شهر پر‌جمعیت دنیا به‌شمار می‌رود. این شهر به واسطهٔ وجود حرم هشتمین امام شیعیان علی بن موسی الرضا، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر داخلی و دو میلیون زائر خارجی است.

حوزه فعالیت گمرک مشهد شامل این موارد است: گمرک مشهد، گمرک فرودگاه، گمرک راه آهن، گمرک پایانه بار، گمرک امانات پستی، دفتر صادراتی گمرک شهرک صنعتی توس، حوزه 2 تجاری مستقر در فرودگاه و انبارهای اختصاصی و دفاتر گمرکی مستقر در سطح استان همچون دفتر گمرکی صادراتی نیشابور و دفتر صادراتی گمرک گناباد.

اقلام عمده صادراتی گمرک مشهد

سهم گمرک مشهد از لحاظ ارزش دلاری 4.25% از کل صادرات کشور بوده و جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است که نشان از اهمیت این گمرک در سبد صادراتی کشور دارد. مهم‌ترین کالاهایی که در سال 1397 بنا بر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران از گمرک مشهد صادر شده است و بیشترین ارزش دلاری را به خود اختصاص داده‌اند عبارتند از: زعفران، کف‌پوش از مواد نسجي سنتتيک يا مصنوعي، خامه شير، روغن‌هاي سبک و فرآورده‌ها، رب گوجه‌فرنگي، پسته، هادي‌هاي برق، کيسه‌های پلی‌اتيلن و اسپتيک، ميله‌ها و مصنوعات آهنی یا فولادی، سيب‌زميني، نان، رنگ‌ها و ورني‌ها، مصنوعات از مواد پلاستيکي، شيريني (شکلات سفيد)، مخمرهاي فعال، بيسکويیت، ظروف شيشه‌اي، نخ چندلایه، سيم مسی براي سيم‌پيچي، شامپو، لوبيا، پيه صنعتي مورد مصرف در صنعت صابون‌سازي، لوازم خانه‌داري و پاکيزگي از مواد پلاستيکي، پريفرم (PET)، سيب، صابون رختشويي، كفپوش نسجي از نمد، کارتن، قوطي، جعبه از کاغذ يا مقوا، انجیر خشک، خرما، پروفيل، کولرهاي آبي خانگي، ماشين‌هاي معدنی، دوغ، شير، گوشت مرغ و خروس از نوع خانگي، آلوخشک، يخچال‌هاي خانگي، سربطري، سرپوش، شيرخشک، قند، شكر، مربا، ژله، مارمالاد، پوره و ...

این کالاها عمدتا به مقاصد افغانستان، اسپانیا، ویتنام، هنگ‌کنگ، ترکمنستان، امارات متحده عربی، عراق، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان و چین صادر شده‌اند.

البته در سال 1401 مقاصد صادراتی کالاهای اظهاری در گمرکات مشهد تغییراتی داشته است که در نمودار زیر می‌توانید مشاهده نمایید. صادرات به افغانستان با ارزشی بالغ بر 321 میلیون دلار جایگاه اول را از آن خود کرده است. صادرات به تاجیکستان و عراق از گمرک مشهد رتبه‌های بعدی را اشغال کرده است؛ صادرات به سایر کشورها را می‌توانید در نمودار زیر مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که مقادیر درج شده در جدول ارزش کالاهای صادراتی به میلیون دلار را نشان می‌دهد. کل ارزش کالاهای صادراتی از گمرک مشهد در سال 1401 بالغ بر یک میلیارد و صد میلیون دلار بوده است که رقم قابل توجهی است.

آمار صادرات گمرک مشهد

اقلام عمده وارداتی گمرک مشهد

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 1397 گمرک مشهد از لحاظ ارزش دلاری با سهم 0.35 درصدی از کل واردات کشور، در جایگاه 27ام از بین 87 گمرک موجود قرار دارد. پنبه به ارزش 24 میلیون دلار، برنج به ارزش 14 میلیون دلار، شیرخشک به ارزش 6 میلیون دلار و قهوه به ارزش 5 میلیون دلار در صدر کالاهای وارداتی گمرک مشهد قرار دارند. سایر کالاهای وارداتی گمرک مشهد عبارتند از: لوبيا، عدس، اتصالات و رابط‌ها براي سيم و کابل، كنجاله و ساير آخال‌هاي جامد، لاشه گوسفند، گاو شيري مولد نژاد خالص، ماشين‌آلات جوشکاری و برش و سایر ماشین‌آلات خط تولید، جرثقيل‌هاي برجي (Tower cranes)، رله‌ها و دیودها، جو، آبميوه تغليظ‌شده، مولد گازي توليد همزمان برق و گرما، سولفات منيزيم، لامپ‌های LED، گوشي تلفن همراه، گيرنده‌هاي راديویي، سبوس، آخال گندم، پودر درزجوش گريد غذايي، كنجاله گلرنگ، کربنات دي سديم، مصنوعات از مواد پلاستيکي، عدسي‌هاي عينک، فرآورده‌های مورد مصرف در صنايع غذايي يا نوشابه‌سازي و اسانس کولا، هادي‌هاي برق، پارچه، سولفات آمونيوم، ارزن، انبه، نخودفرنگی، آمینو اسیدها و ...

بر اساس آمار منتشرشده در سال 1401 واردات از کشور امارات متحده عربی با 51% بیشترین سهم اظهارنامه‌های وارداتی گمرک مشهد را داشته است. واردات از چین، ترکیه، پاکستان و کشورهای آسیای میانه رتبه‌های بعدی را داشته است. کل ارزش دلاری کالاهای وارداتی از گمرک مشهد در سال 1401 حدود 426 میلیون دلار بوده است.

وارداتت گمرک مشهد

جهت دسترسی به لیست کالاهای صادراتی و وارداتی و مقاصد عمده واردات و صادرات کالا در گمرک مشهد با ما تماس بگیرید.

بازارچه های مرزی خراسان رضوی

بازارچه دوغارون: بازارچه بزرگ مرزی دوغارون در فاصله 18 کیلومتری شهر مرزی تایباد و در مجاورت منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و گمرک دوغارون قرار دارد.

بازارچه باجگیران: بازارچه مرزی باجگیران در فاصله 84 کیلومتری شهر قوچان و در نقطه صفر مرزی ایران با ترکمنستان قرار گرفته است و فاصله آن تا عشق‌آباد مرکز ترکمنستان 38 کیلومتر می‌باشد.

مشخصات گمرک مشهد

 

گمرک مشهد

آدرس

استان خراسان‌رضوی، مشهد، چهارراه مقدم طبرسی، اداره گمرک مشهد

کد اظهارنامه گمرک      

60100

مدیرکل

جواد جعفری

تلفن

05132291041

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس گمرک مشهد

 

 

گروه بازرگانی ترخیص‌‌لاین با در اختیار داشتن نماینده دائمی و مستقر در تمامی گمرکات خراسان رضوی و با داشتن دفتر مرکزی واقع در شهر مشهد، این امکان را دارد تا نسبت به ترخیص کالای شما در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن و کمترین هزینه اقدام نماید. شما می‌‌توانید از قسمت تماس با ما، با کارشناسان ترخیص‌‌لاین ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.