گمرک دوغارون

گمرک دوغارون

گمرک دوغارون

منطقه‌ویژه اقتصادی دوغارون در نقطه صفر مرزی با کشور افغانستان و در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و در ۲۲۰ کیلومتری شهرستان مشهد واقع شده است. گمرک دوغارون با قرارداشتن در مسیر جاده ابریشم و کریدورهای بین‌المللی و با بیش از صدسال قدمت به عنوان قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با کشور افغانستان، هم اکنون در زمره پنج گمرک برتر کشور از نظر حجم عملیات صادرات و ترانزیت خروجی محسوب می‌شود.

از دیگر مزایای این منطقه می‌توان به نزدیکی فاصله با ولایت هرات که کانون مبادلات و فعالیت‌های اقتصادی افغانستان می‌باشد، اشاره کرد. بازار هرات دومین بازار مهم کشور افغانستان است که با این گذرگاه رسمی ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد. شهر هرات در مسیر حمل کالا به قندهار، کابل و حتی به شمال افغانستان مانند مزار شریف قرار دارد. همچنین هرات به عنوان مسیر حمل و نقل کالا به کویته و شهرهای غربی پاکستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرف دیگر مسیر حمل کالا از دوغارون تا هرات آسفالته و از امنیت نسبی برخوردار است. این موضوعات سبب شده است تا هرات به عنوان یک مکان منحصر به فرد برای عبور کالا از بندرعباس به افغانستان تبدیل شده و یک‌سوم حجم کالاهای وارداتی افغانستان از طریق مرز دوغارون صورت ‌پذیرد. لازم به ذکر است نقطه مقابل گمرک دوغارون در خاک افغانستان گمرک اسلام‌قلعه می‌باشد.

اقلام عمده صادراتی گمرک دوغارون

در سال 1397 بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران 0.26% کل صادرات ایران از لحاظ ارزش دلاری از گمرک دوغارون صورت پذیرفته است و این گمرک رتبه 43 را در بین گمرکات به خود اختصاص داده است. همچنین 0.12% صادرات از منطقه آزاد دوغارون انجام شده است.

فرآورده‌ها و مشتقات نفتی، مصنوعات آهنی و فولادی، انواع مصالح ساختمانی همچون سیمان، گچ و میلگرد، مواد غذایی و میوه و تره‌بار (خرما، سیب، سیب‌زمینی، هندوانه، کیوی، پیاز، لیمو، انار، پرتقال، نارنگی، لیمو، خیار، گلابی، انگور، روغن، شیرینی، رب گوجه‌ فرنگی، سس، گلاب) و دیگر اقلام همچون باتری، کف‌پوش، کارتن و شامپو از مهمترین اقلام صادراتی است که از گمرک دوغارون به سمت بازارهای افغانستان صادر می‌شود.

در سال 1400 مهمترین اقلام صادراتی از گمرک دوغارون سیب، کیوی، سیب‌زمینی، پرتقال، میله‌های آهنی، هندوانه، تخم‌مرغ و مشتقات نفتی بوده است.

در سال 1401 ارزش کل صادرات گمرک دوغارون 133 میلیون دلار بوده است. کشور افغانستان مقصد کالاهای صادراتی گمرک دوغارون است. البته صادرات به ارمنستان، تاجیکستان، آذربایجان و مناطق آزاد هم از گمرک دوغارون انجام شده است که حجم ناچیزی را در بر می‌گیرد.

گمرک دوغارون

اقلام عمده وارداتی گمرک دوغارون

از لحاظ ارزش دلاری 0.005% واردات ایران در سال 1397 از گمرک دوغارون و 0.02% از طریق منطقه آزاد دوغارون انجام شده است. این آمار نشان می‌دهد گمرک دوغارون ازواردات دوغارون حیث واردات اهمیت چندانی ندارد.

مهمترین اقلام وارداتی از افغانستان به گمرک و منطقه آزاد دوغارون انواع دانه‌های روغنی همچون دانه کنجد، سنگ‌های ساختمانی، سرب، گیاهان معطر، گوشت گوسفند و پیله کرم ابریشم بوده است.

همچنین میزان واردات گمرک دوغارون در سال 1401 حدود 2 میلیون دلار بوده است که سهم کشور امارات 51% بوده است. واردات از چین، ترکیه، پاکستان و تاجیکستان در رتبه‌های بعدی قرار دارد.

بازارچه مرزی دوغارون

بازارچه مرزی دوغارون یکی از پررونق‌ترین بازارچه‌های مرزی ایران بوده و در سال‌های اخیر رتبه نخست صادرات کالا به کشور افغانستان را دارا بوده است. آمار صادرات از بازارچه به همراه آمار گمرک دوغارون ارائه شد. عمده کالاهای صادراتی از این بازارچه شامل میوه و تره‌بار، مصالح ساختمانی، مواد غذایی و مواد شیمیایی می‌شود. البته لازم به ذکر است که افغانستان در سال 85 با اعمال قوانینی بازارچه دوغارون را یک طرفه کرده و این بازارچه از سوی کشور افغانستان غیر فعال شده است و پذیرش کالا نمی‌کند.

 

مشخصات گمرک دوغارون

 

گمرک شهید ناصری دوغارون

آدرس

استان خراسان‌رضوی، شهرستان تایباد، اداره کل گمرک دوغارون

کد اظهارنامه گمرک

60500  *کد منطقه‌ویژه دوغارون 60503 می‌باشد.

مدیرکل

سید حسن رحیمی‌زاده

تلفن

05146623321-05154557334

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس گمرک دوغارون

 

گروه بازرگانی ترخیص‌‌لاین با در اختیار داشتن نماینده دائمی و مستقر در گمرک دوغارون این امکان را دارد تا نسبت به ترخیص کالای شما در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن و کمترین هزینه اقدام نماید. همچنین در زمینه حمل کالای خود به شهرهای هرات و کابل و یا نقاط دیگر افغانستان و تحویل کالا در افغانستان و همچنین انجام امور گمرکی در گمرکات اسلام‌قلعه و یا هرات، شما می‌‌توانید با کارشناسان ترخیص‌‌لاین ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.