گمرک باجگیران

 گمرک باجگیران

گمرک باجگیران

باجگیران شهری در شهرستان قوچان واقع در استان خراسان رضوی است. گمرک مرزی باجگیران در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان از پرسابقه‌ترین گمرکات خراسان با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال است. فاصله باجگیران تا مشهد حدود 200 کیلومتر و تا عشق‌آباد ترکمنستان 55 کیلومتر است. نزدیکی به عشق‌آباد مرکز کشور ترکمنستان از مزیت‌های گمرک باجگیران است.

تاریخچه گمرک باجگیران

حتی نام باجگیران با تاریخ گمرک گره خورده ‌است؛ در دوره‌ قاجار امتیاز گمرک این منطقه به بلژیکی‌‌ها داده ‌شد و آنها برای برقراری قوانین خود در مرز، چندین باج‌گیر که افرادی با تفنگ و اسب سوار بودند را به کار گماشتند و همین موجب نام‌گذاری این منطقه به باجگیران شد. انبارهای قديمی گمرك باجگيران در دهستان دولتخانه که با کمک آلمانی‌ها ساخته شده است همچنان وجود دارد و به عنوان میراث تاریخی حفظ می ‌شود.

وضعیت مبادلاتی گمرک باجگیران

از روزگاران گذشته، مبادلاتی از طریق مرز باجگیران بین ایران و شوروی سابق انجام می‌شده است که پس از فروپاشی شوروی سابق و استقلال ترکمنستان فعالیت‌های صادراتی و ترانزیتی رونق بیشتری یافت.

در اوایل سال 1390 کشور ترکمنستان با استناد به پروتکل ۸ نوامبر ۱۹۶۸ میلادی باعث ایجاد محدودیت‌های ترانزیتی در گمرک باجگیران شد و اجرای آن موجب بروز مشکلاتی در صادرات کالا از گمرک باجگیران به مقصد ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای میانه گردید. همچنین در حال حاضر گمرک باجگیران و بازارچه آن با اعمال محدودیت‌های جدید کشور ترکمنستان در سال 1398 و به دلیل محدودیت‌های سابق تناژی در صادرات و ترانزیت عملاً نیمه‌تعطیل هستند.

بازارچه باجگیران

بازارچه مرزی باجگیران

بازارچه مرزی باجگیران در نقطه صفر مرزی به عنوان تنها بازارچه مرزی رسمی و فعال بین دو کشور ایران و ترکمنستان، به دنبال فروپاشی شوروی سابق و استقلال جمهوری‌های آسیای میانه در سال 1375 تاسیس شد. بازارچه باجگیران ایران با بازارچه گودان در ترکمنستان به صورت کاملا مشترک و قرینه با غرفه‌ها و سطح دسترسی یکسان فعال هستند و امکانات نسبتا مطلوبی در این بازارچه وجود دارد که آن را در زمره بازارچه‌های فعال کشور قرار داده است. حجم صادرات کالا از بازارچه مرزی باجگیران چند برابر واردات آن است. عمده کالاهای صادراتی بازارچه باجگیران را دوازده قلم جنس از جمله کفش، منسوجات، فرش و موکت و عمده کالاهای وارداتی آن را مواد اولیه مانند پارچه تشکیل می‌دهد. در بازارچه باجگیران ترکمن‌ها مجاز هستند شش قلم کالای خاص همراه با معافیت گمرکی در طول سال وارد ایران کنند که میزان آن ناچیز است. کالاهای ترکمنی شامل پارچه جین، پارچه نخی، پارچه متقال، روفرشی، روتختی و پتوی مسافرتی است. خرید صنایع‌دستی ترکمن‌ها یکی از جذابیت‌های این بازارچه است. کشور ترکمنستان در بازارچه باجگیران برای تاجران ایرانی تسهیلاتی شامل حذف عوارض کالا تا 400 دلار در نظر گرفته بود، ولی با اعمال محدودیت‌های اخیر و عدم ورود اتباع ترکمنستان به بازارچه مرزی شاهد رکود روزافزون این بازارچه هستیم.

اقلام عمده مبادلاتی گمرک باجگیران

طبق آمار گمرک ایران در سال 1397 حدود یک میلیون دلار کالا از گمرک دوغارون صادر شده است که 0.02% کل صادرات از گمرکات کشور را شامل می‌شود و نشان‌دهنده حجم پایین صادرات از گمرک باجگیران است. کف‌پوش، فرش، کفش، لباس، پارچه و گاو شیری مولد نژاد خاص کالاهایی هستند که در سال مذکور از گمرک باجگیران به ترکمنستان صادر شده‌اند. همچنین در حال حاضر گمرک باجگیران در زمینه واردات کالا فعالیتی ندارد.

در سال 1401 به میزان بالغ بر 72 میلیون دلار از مرز باجگیران صادرات داشته‌ایم که عمده آن مربوط به صادرات به ترکمنستان بوده است. مقاصد صادراتی و ارزش کالاها به میلیون دلار در نمودار زیر منعکس شده است.

صادرات گمرک باجگیران

همچنین در این سال بالغ بر 1.6 میلیون دلار از گمرک باجگیران واردات داشته‌ایم که در نمودار زیر می‌توانید آمار واردات از گمرک باجگیران در سال 1401 را به تفکیک کشورهای مبدا مشاهده نمایید. واردات از امارات به میزان بیشتر از 890 هزار دلار بیشترین حجم را به خود اختصاص داده است.

واردات از گمرک باجگیران

مشخصات گمرک باجگیران

 

گمرک باجگیران

آدرس

استان خراسان‌رضوی، شهرستان قوچان، شهر باجگیران

کد اظهارنامه گمرک

60300

مدیرکل

امیر فتاحی

تلفن

05147723481 -05147723480  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس گمرک باجگیران

 

 

گروه بازرگانی ترخیص‌‌لاین این امکان را دارد تا نسبت به ترخیص کالای شما از گمرک باجگیران اقدام نماید. شما می‌‌توانید با کارشناسان ترخیص‌‌لاین ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.