گمرک سرخس

 گمرک سرخس

گمرک سرخس

شهرستان سرخس در شمال خاوری استان خراسان و در فاصله 180 کیلومتری شرق مشهد قرار دارد که با جمهوری ترکمنستان هم‌مرز است. این شهرستان با قرارگرفتن در مسیر تاریخی جاده ابریشم از دیرباز به‌ عنوان یکی از معابر مهم ورودی و خروجی در شمال شرق کشور مطرح بوده است. گرچه در زمان شوروی سابق تبادلات مرزی در این مرز محدود بود اما بعد از فروپاشی شوروی سابق مرز سرخس دوباره اهمیت خود را بازیافت. لذا در شهریور ماه سال 1372 ابتدا با ساخت پل مرزی بر روی رودخانه تجن عملا راه ارتباطی بین شهرستان سرخس و کشور ترکمنستان بوجود آمد و در اردیبهشت ماه سال 1373 گمرک سرخس افتتاح و فعالیت آن شروع گردید.

گمرک سرخس در فاصله 15 کیلومتری منطقه ویژه اقتصادی سرخس قرار دارد و محدوده فعالیت آن راه آهن و منطقه ویژه اقتصادی سرخس می‌باشد. در این گمرک تمامی رویه‌های گمرکی از قبیل واردات قطعی، صادرات، واردات موقت، صادرات موقت، ترانزیت داخلی، ترانزیت خارجی و کارنه تیر، مرجوعی و مسافری انجام می‌پذیرد. هم‌اکنون گمرک سرخس یکی از مهم‌ترین گمرکات ترانزیتی و در زمره ۵ گمرک فعال و مهم کشور مطرح گردیده است. البته محدودیت‌هایی که گاه و بی‌گاه توسط کشور ترکمنستان برای عبور کامیون‌های صادراتی و ترانزیتی اعمال می‌شود، سرعت تبادل کالا را کاهش می دهد.

اقلام عمده صادراتی گمرک سرخس

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران سهم گمرک سرخس از صادرات ایران در سال 1397 برابر 0.04% بوده که رتبه 78 از بین 108 گمرک موجود را به خود اختصاص داده است. در گمرک سرخس سیمان سفید به ارزش 9.5 میلیون دلار به مقصد ازبکستان، شیشه به ارزش 2.5 میلیون دلار به مقصد ازبکستان و روغن موتور به ارزش یک میلیون دلار به مقصد ترکمنستان صادر شده است. سایر کالاهایی که بیشترین ارزش دلاری را به خود اختصاص داده‌اند عبارتند از: بیسکوییت، قند، شکر، ضدیخ، اسکلت فلزی، لوله و شیلنگ، روغن صنعتی، صابون رخت‌شویی، ویفر، خرما و ... ؛ این کالاها به مقاصد ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و افغانستان صادر شده‌اند.

در سال 1401 صادارت از گمرک سرخس و منطقه‌ویژه اقتصادی سرخس حدود 62 میلیون دلار بوده است که در نمودار زیر می‌توانید مقاصد این کالاهای صادراتی را ببینید.

صادرات گمرک سرخس

اقلام عمده وارداتی گمرک سرخس

0.35 درصد واردات کشور از طریق مرز سرخس انجام می‌شود. گمرک سرخس از بین 87 گمرکگمرک سرخس مجاز وارداتی رتبه 26 را دارا بوده و یکی از گمرکات مهم وارداتی محسوب می‌شود.

پنبه به ارزش 70 میلیون دلار از ازبکستان، واگن به ارزش 30 میلیون دلار از روسیه، لوبیا چیتی به ارزش 6.6 میلیون دلار از ازبکستان و لوبیا قرمز به ارزش 6.6 میلیون دلار از امارات متحده عربی بیشترین حجم دلاری کالاهای وارداتی از گمرک سرخس را به خود اختصاص داده‌اند. کربنات دي سديم، سولفات آمونيوم، كلرور پتاسيم، نخ يك لا، دانه‌هاي كلزا يا كانولا، ابريشم خام، پيله کرم ابريشم، تفاله نشاسته‌سازي، عدس، دانه كنجد، سبوس گندم، جو، کائولن، دانه كتان، لوبياي سفيد، بادام زميني، نخود فرنگی، لوبيا چشم بلبلي و سنگ روی سایر کالاهایی هستند که از کشورهای ازبکستان، روسیه، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، امارات متحده عربی و اسپانیا از طریق گمرک سرخس وارد شده‌اند.

در سال 1401 واردات از منطقه‌ویژه اقتصادی سرخس و گمرک سرخس بالغ بر 200 میلیون دلار بوده است که می‌توانید در نمودار زیر کشورهای مبدا واردات را مشاهده نمایید و واردات از گمرک سرخس را با واردات از منطقه‌ویژه اقتصادی سرخس مقایسه فرمایید.

واردات از سرخس

برای دستیابی به اطلاعات دقیق‌تر در مورد کالاهای صادراتی و وارداتی گمرک سرخس می‌توانید با کارشناسان ترخیص‌لاین تماس حاصل فرمایید. 

مشخصات گمرک سرخس

 

گمرک شهید شوشتری سرخس

آدرس

استان خراسان‌رضوی، شهرستان سرخس، ابتدای ورودی سرخس، اداره گمرک سرخس

کد اظهارنامه گمرک

60200

مدیرکل

علی‌اکبر کیانی

تلفن

05134522687 - 05134523450

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس گمرک سرخس

گروه بازرگانی ترخیص‌‌لاین با در اختیار داشتن نماینده دائمی و مستقر در گمرک سرخس این امکان را دارد تا نسبت به ترخیص کالای شما در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن و کمترین هزینه اقدام نماید. شما می‌‌توانید با کارشناسان ترخیص‌‌لاین ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.