کنجد

واردات کنجد

تاریخچه و خواص کنجد

کنجد بومی هندوستان است و حداقل ۲۲۵۰ سال قبل از میلاد در آنجا کشت می‌شده است. همچنین مطالعات باستان‌شناسی نشان می‌دهد که کشت این گیاه بعد از هندوستان در ناحیه مکران پاکستان معمول بوده است. هندیها بیش از سایر ملل به خواص و اثرات معجزه‌آسای کنجد آشنایی دارند و آن را عامل زیادکننده قدرت و افزایش طول عمر می‌دانند.

در ایران نیز کنجد کاشت و تولید می شود که با توجه به حجم مصرف این محصول، تولید داخلی جوابگوی نیاز بازار نیست، لذا بخشی از نیاز بازار ایران از محل واردات تامین می شود. در حال حاضر در ایران از کنجد برای پخت انواع نان، شیرینی، تهیه ارده، حلوا شکری، حلوا ارده و روغن کنجد استفاده می شود.

واردات کنجد- تماس با ما: 09152061630

خواص دانه کنجد

نام فارسی: کنجد

نام علمی: Sesamum indicum

نام عمومی: Sesame

نام انگلیسی: Sesame

نام عربی: سمسم (Sim Sim)

نام فرانسوی: Sesame

نام آلمانی: Sesam

نام های مترادف: Sesamum orientale, Sesamum oleiferum

نام خانواده: Pedaliaceae

  شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

 

 

گیاه شناسی و خواص دانه کنجد

کنجد گیاهی است یک‌ساله به ارتفاع حداکثر تا یک متر که قسمت‌های بالای ساقه آن پوشیده از کرک است، ولی قسمت‌های پایینی کرک ندارد. برگ‌ها بیضی بلند و نوک تیز، به طول ۱۴ سانتی‌متر است که به‌صورت متقابل روی ساقه قرار می‌گیرند (ممکن است برگ‌های قسمت پایین گیاه کمی پهن‌تر باشند و به‌صورت متفاوت قرار گیرند). گل‌ها به‌صورت تکی در کنار برگ‌های قسمت بالای ساقه ظاهر می‌شوند. رنگ گل‌ها زرد است، ولی ممکن است به رنگ‌های سفید، گلی و قرمز نیز دیده شوند.

این گل‌ها به میوه کپسول تبدیل می‌شوند که حاوی تعداد زیادی دانه کوچک، بیضی و تقریباً مسطح است، رنگ‌دانه‌ها برحسب واریته ها و نواحی مختلف متفاوت بوده و ممکن است به‌صورت قهوه‌ای کمرنگ یا تیره، سفید، سیاه و یا دورنگ باشند. قسمت مورد استفاده کنجد، دانه‌ها هستند که مقدار زیادی از آن‌ها به مصرف روغن‌کشی می‌رسد.

علی‌رغم اینکه منشأ اولیه گونه‌های کنجد وحشی را صحرای آفریقا می‌دانند، ولی کنجد معمولی بومی هندوستان است که به نقاط زیادی از جهان گسترش یافته است. کنجد در نقاط مختلف ایران، از جمله نواحی شمالی، شیراز و کرمان کشت می‌گردد.

  شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

کاربردهای دیگر کنجد

دانه کنجد از قدیم برای روغن کشی استفاده می‌شده است. این دانه‌ها در رنگ‌های مختلف، از سفید مایل به کرم تا سیاه رنگ است. به طور کلی، دانه‌های کمرنگ در غرب و خاورمیانه طرفدار بیشتری دارد و در خاور دور کنجد سیاه رنگ (تیره) را درجه یک می‌دانند. از دانه‌های ریز کنجد اغلب برای پختن غذا استفاده می‌شود. یکی از استفاده‌های دانه کنجد، پاشیدن آن‌ها روی انواع نان در کشورهای مختلف است. کنجد به اشکال سوپ، حلوا، خمیرها، سس‌ها و مخلوط با مواد مختلف در غذاها و آشپزی بسیاری از نقاط جهان استفاده می‌شود. روغن کنجد به علت پایداری نسبت به حرارت، در مقایسه با روغن‌های دیگر ارجح بوده و می‌توان آن را برای سرخ کردن استفاده نمود.

  شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

محصول جهانی کنجد

در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۲۰ هزار کیلومتر مربع زمین کشاورزی زیر کشت کنجد در جهان بوده است. بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کنجد در این سال هند، چنین، میانمار، سودان، اتیوپی، اوگاندا و نیجریه بوده‌اند. حدود ۷۰ درصد این تولید مربوط به کشورهای آسیایی و ۲۶ درصد مربوط به کشورهای آفریقایی است.

واردات کنجد

آیا می دانید هنگام ترخیص کنجد نیازی به پرداخت مالیات ارزش افزوده ندارید؟

براساس آمار گمرک واردات کنجد عمدتاً از کشورهای امارات متحده عربی، ازبکستان، افغانستان، بنگلادش، پاراگوئه، پاکستان، سودان، هند و لهستان است.

لازم به ذکر است که در شش ماهه نخست سال 95، بیش از 31 هزار واردات کنجد داشته ایم که در میان کشورهای صادر کننده کنجد پاکستان بیشترین سهم صادرات کنجد به ایران را به خود اختصاص داده است.

تعرفه واردات  برخی از محصولات کشاورزی در سال 95 افزایش یافت ، جهت اطلاعات با شرکت بازرگانی ترخیص لاین تماس حاصل نمایید تا بخشنامه ی آن را دریافت کنید. کد تعرفه گمرکی دانه کنجد: 12074000 می باشد.

بخشی از خدمات ما در زمینه ترخیص کالا:

ترخیص دانه کنجد

ترخیص دانه کنجد با پوست

ترخیص دانه کنجد سفید

تعرفه گمرکی ترخیص کنجد

کد تعرفه گمرکی دانه کنجد ( sesame seed   ) در ردیف تعرفه گمرکی 12074000 طبقه‌بندی می‌شود. این کالا دارای الویت کالایی 2 بوده و حقوق ورودی آن 10 درصد ارزش گمرکی است. ارزش گمرکی هر کالایی با توجه به قیمت خرید آن در مبدا، هزینه حمل، بیمه و سایر هزینه‌هایی که تا رسیدن آن کالا به اولین گمرک ورودی تعلق می‌گیرد، محاسبه می‌شود. برای مثال با توجه به سوابق موجود در سامانه TSC ارزش CFR کنجد خام با پوست از مبدا پاکستان و هند 1780 دلار به ازای هر تن می‌باشد. 

همچنین واردات کنجد از کشور افغانستان دارای تعرفه ترجیحی بوده و حقوق ورودی آن 5% محاسبه می‌شود.

 

حقوق ورودی

 کیلویی 10%و با کشور بلاروس تعرفه ترجیحی دارد بدین معنا که اگر از این کشورها وارد گردد شامل تخفیف تعرفه می شود

مجوزهای لازم جهت ترخیص کنجد

دانه کنجد در فصل 12 قرار دارد و با توجه به مندرجات ذیل یادداشت فصل 12، ورود اقلام مشمول این فصل موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب 1346 و رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 می‌باشد.

  • بهداشت – قرنطینه نباتی است و چنانچه تغییرات ژنتیکی در مبدا اعمال گشته باشد باید سازمان حفاظت از محیط زیست نیز مجوز صادر کند.

  • جهت اخذ مجوزات لازم برای واردات کنجد و ترخیص کنجد به سازمان حفظ نباتات – وزارت جهاد کشاورزی مراجعه نمایید.

  • ضمنا دانه کنجد تازه چنانچه خرد شده – شکسته – پوست کنده – پوست گرفته نباشد شامل معافیت 9% ای از مالیات بر ارزش افزوده می گردد .

 

سوابق ارزشی گمرک در سامانه جامع

کنجد پوست کنده هندی هر تن -94000 روپیه

کنجد پوست نکنده هندی هر تن -روپیه 85000-1300 دلار

کنجد با پوست پاکستانی 1300 دلار

جهت مشاوره برای تعیین تعرفه و ارزش کالا با ما تماس  حاصل نمایید.

 

  شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

 

واردات کنجد

براساس آمار گمرک در ۶ ماهه سال ۹۷ بیش از ۲۸ هزار تن دانه کنجد حتی خرد شده از ۱۷ کشور جهان وارد ایران می‌شود.

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۶ ماهه سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۲۸ هزار تن دانه کنجد حتی خرد شده از ۱۷ کشور جهان وارد ایران می‌شود.

طبق آمار واردات ۲۸ میلیون و ۹۷۹ هزار و ۹۳۷ کیلوگرم دانه کنجد باعث خروج ۴۲ میلیون و ۲۹۴ هزار و ۷۱۱ دلار شده که این رقم معادل ۱ هزار میلیارد و ۷۶۸ میلیارد و ۲۸۷ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۱۱۶ ریال است.

بنا بر آمار گمرک واردات از کشور‌های اتیوپی، ازبکستان، ترکیه، بلغارستان، چین، امارات متحده عربی، پاکستان، اوگاندا، ترکمنستان، اسپانیا، افغانستان، چاد، سودان، عمان، فدراسیون روسیه، نیجریه، هند و هنگ کنگ صورت می‌گیرد. لیست کشورهای تامین کننده کنجد از اینجا فایل مربوطه را دانلود نمایید.

نگاهی به آمار نشان می‌دهد طبق آمار بیشترین واردات از کشور پاکستان به حجم بیش از ۸ هزار تن و به ارزش ۱۲ میلیون و ۶۵۳ هزار و ۸۵۲ دلار یا به عبارتی ۵۲۸ میلیارد و ۷۳۷ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۳۷ ریال صورت می‌گیرد.

امیدواریم به پاسخ سوالات خود در زمینه تعرفه و ارزش کنجد، مجوزهای مورد نیاز جهت ترخیص کنجد، لیست کشورهای تامین کننده کنجد و دیگر شرایط ترخیص کنجد رسیده باشید. اما چنانچه به اطلاعات بیشتری در زمینه ترخیص کنجد نیاز دارید و یا در زمینه استعلام هزینه‌های ترخیص کنجد، حمل و یا تامین کنجد سوالی داشته باشید می‌توانید از مشاوره رایگان گروه بازرگانی ترخیص‌لاین در قسمت تماس با ما استفاده نمایید.