متن

افزودن محتوا...

بازارچه مرزی کوهک

Kuhak Border Market

معرفی کوهک

دهستان کوهک اسفندک در بخش بم پشت شهرستان سراوان واقع شده .کوهک (سراوان)، روستایی از توابع بخش مهرگان شهرستان سراوان دراستان سیستان و بلوچستان است. سراوان به دلیل داشتن کوهک به عنوان شرقی‌ترین نقطه ایران و اولین روستا در ایران که خورشید در آن طلوع می‌کند به سرزمین آفتاب نیز معروف است. کوهک شرقی‌ترین روستای ایران و نزدیک به مرز پاکستان است.

جمعیت و فاصله از استان سیستان بلوچستان

این روستا در دهستان کوهک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال1395، جمعیت آن 3201 نفر (793خانوار) بوده‌است.فاصله بین زاهدان، استان سیستان و بلوچستان و کوهک442 کیلومتر میباشد.

 

بازارچه مرزي كوهك

 اين بازارچـــه در 5 كيلومتري روستاي كوهك از توابع بخش بم پشت سراوان در محدوده فنس كشي شده واز سال 1375 فعاليت تجاري خود را آغاز نموده است .همچنین در آن سوی مرز نیز کشور پاکستان مبادرت به ساخت گمرک و تأسیسات مورد نیاز نموده است.اين بازارچه در محوطه اي فنس كشي شده به مساحت 10 هكتار واز امكانات آب ، برق و تلفن برخوردار است.

 

ترخیص کالا در گمرک کوهک - تماس با ما: 09152061630

آمار صادرات و واردات بازارچه های مرزی در سال 1388

 

آمار صادرات و واردات بازارچه ها

عملکرد

ارزش

میلیون دلار

درصد تغییر نسبت به سال قبل

وزن

هزارتن

درصد تغییر نسبت به سال قبل

صادرات

78

86+

103

53+

واردات

17

42+

24

7-

 

سهمیه ارزی بازارچه ها

  

سهمیه ارزی بازارچه ها

سال

میزان سهمیه

میلیون دلار

میزان جذب سهمیه

درصد

1387

50

24%

1388

70

24%

مقایسه

40+

0

 

اقدامات در دست اجرا

استقرار تجهیزات آتش نشانی در بازارچه، رفع اشکالات آنتن دهی تلفن همراه، محل سوخت دستگاه‌های مستقر در بازارچه، بروز رسانی فهرست اقلام صادرات و واردات و ارتقاء جاده مواصلاتی سراوان به کوهک با توجه به حجم بالای صادرات و واردات از مهمترین اقدامات مبادلات مرزی کوهک سراوان است که در دستور اجرایی شدن میباشد.

هم اکنون چهار بازارچه جالق و کوهک سراوان، پیشین سرباز و ریمدان چابهار در مرز پاکستان فعالیت دارند که بازارچه کوهک از عملکرد بالایی بخصوص در ورود دام زنده برخوردار است.

بازارچه های مرزی و موقعیت ان ها

شهرستان سراوان با سه بخش بم پشت، جالق و مرکزی در 347 کیلومتری جنوب شرق زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی کشور پاکستان واقع شده است. پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان شامل ریمدان، پیشین، میرجاوه، میلک (شمال استان)و کوهک سراوان است.

این بازارچه تنها معبر فعال مرزی برای ورود دام به استان است به طوری که 98 درصد دام از این بازارچه وارد می شود با توجه به ورود دام از این بازارچه لازم است تا امکاناتی برای معاینه بالینی، سم پاشی، پلاک کوبی و شمارش دام ها انجام شود.سراوان با داشتن 384 کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان یکی از طولانی ترین نوار های مرزی کشور را دارد.این مهم بر ضرورت فعالیت بیشتر در زمینه ایجاد گذرگاه های مرزی برای بالابردن تبادلات کالا در این شهرستان می افزاید.

حدود 40 بازارچه مرزی مشترک در کشور وجود دارد که 28 بازارچه مرزی فعال و باقی بازارچه ها نیز در عین داشتن مجوز اما به دلیل عدم تمایل کشور مقابل یا نزدیک بودن به بازاچه های دیگر، فعال نیستند.با توجه به اینکه زندگی مردم این منطقه در بخش بم پشت سراوان به مرز وابسته است، باید از مرز به نحو مطلوب و بهینه برای تقویت اقتصاد مرزنشینان و راه اندازی تجارت کوله بری استفاده کرد. 

بازارچه‌های مرزی بر اساس ماده 11 قانون صادرات و واردات مصوب سال 72 تشکیل شده است. حدود 40 بازارچه مرزی مشترک با کشورها وجود دارد که 28 بازارچه مرزی فعال میباشد. در کل شهرستانهای مجاور مرزها و عقبه مرز حدود 8 میلیون نفر ساکن هستند.

ترخیص کالا در گمرک کوهک- تماس با ما: 09152061630

بازارچه مرزی کوهک سراوان توانسته در زمینه صادرات و واردات، مقام نخست را در استان کسب کند.

ترخیص کالا در گمرک کوهک- تماس با ما: 09152061630

 

واردات و صادرات بازارچه ها

از ابتدای امسال 330 هزار تن کالا از 2 بازارچه مرزی کوهک و جالق سراوان به پاکستان صادر شده است.به رغم تعطیلی بازارچه های مرزی از این میزان 284 هزار تن از بازارچه مرزی کوهک به پاکستان صادر شده است. از این بازارچه ها دام سنگین از جمله شتر وارد سیستان و بلوچستان می شود و می تواند در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور نقش داشته باشد.

بازارچه های مرزی آمادگی دارند در خصوص تامین گوشت، برنج و نهاده های دامی نقش آفرینی کنند و صادرات از طریق آن ها به بیش از چهار میلیارد دلار خواهد رسید.

 بازارچه مرزی کوهک در صادرات کالا از سیستان و بلوچستان بسیار موثر است و بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان از گمشاد در حوزه افغانستان تا ریمدان در حوزه پاکستان فعال است و اغلب صادرات به پاکستان از طریق این مرزها صورت می گیرد.بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان در توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی پیشتاز بوده و از هشت بازارچه استان هفت مورد فعال است .

عملکرد واردات این بازارچه از ابتدای سال تاکنون :

آمار واردات از این بازارچه در این مدت 781 هزار و 750 تن به ارزش یک میلیون و 768 هزار و 682 دلار بوده است.

عملکرد صادرات این بازارچه از ابتدای سال تاکنون :

آمارصادرات این بازارچه از ابتدای سال : 14 میلیون و 214 هزار و 537 تن به ارزش 18 میلیون و 443 هزار و 152 دلار عنوان کرد .

یکی دیگر از ظرفیت های بسیار خوب این منطقه واردات دام از پاکستان از طریق بازارچه مرزی کوهک است،که مردم باید در این حوزه  سرمایه گذاری کرده و میزان صادرات قابل توجهی از این بخش را فعال کنند .

ترخیص کالا در گمرک کوهک- تماس با ما: 09152061630

 

اقلام عمده صادراتی

این اقلام شامل نخود خام - آب پنير - کره بسته بندي شده - خرما مضافتي تازه يا خشك كرده- تيزابي دانه دار (انگور خشک کرده) –میوه شامل :سیب ،انگور،و...._ روغن دانه آفتابگردان - شيريني (همچنين شکلات سفيد)،ساير فراورده ها بر اساس غلات - ساير نان ها؛  فطير؛ خمير براي لاک - ساير سبزيجات - مربا، ژله، مارمالاد - ساير روغن هاي سبک و فرآورده ها بجز بنزين – شامپوها - (ماده موثره) شيميايي - ساير لوله هالوا زم خانه داري  - ساير فرش ها وكف پوشها - سفالينه ها - روغن سويا - مارگارين (به استثناي مارگارين مايع) - فرآورده هاي هموژنيزه بجز پوره و پوره کنسانتره ميوه هاي گرمسيري - آب معدني و آب گازدار- هيدرو کسيدسديم (سود سوزآور)، جامد - ماهی تن- مواد پروتئيني تكستوره سويا - سايرآجرها، بلوک، چهارگوش tiles - صفحه. ورق ونوا رخودچسب - خامه شير-مصالح ساختمانی : سيمان پوزولاني (pozzolanic ) و .. - وافل ها و ويفرها - گلاب استحصالي از گل- يراق ها، اتصالات واشيامیباشد.

ترخیص کالا در گمرک کوهک- تماس با ما: 09152061630

 

 

 

در آذرماه امسال یک میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی کوهک سراوان صادرات شده است.

اقلام عمده وارداتی

بیشترین واردات از این مرز مربوط به دام زنده میباشد.گاو گوشتي مولد نژاد خالص ، ساير حيوانات از نوع گاو بجز مولد نژاد خالص ، سایر شترها ، پارچه تاروپودباف ازکنف ياسايرالياف نسجي پوسته ساقه نباتات میباشد.

 

ترخیص کالا در گمرک کوهک- تماس با ما: 09152061630

 

اقدامات واردات دامی

شش میلیارد و 700 میلیون ریال برای ساخت قرنطینه دامی بازارچه مرزی كوهك در سراوان هزینه شده است.این قرنطینه دامی با زیر بنای دو هزار و 650 متر مربع دارای آزمایشگاه، استقرار دامپزشك و نگهداری دام است.قرنطینه دامی بازارچه مرزی كوهك در سراوان دارای ظرفیت اسمی دو هزار راس دام سنگین است كه در مرحله نخست با ظرفیت 500 راس دام راه اندازی شد.هدف از راه اندازی این قرنطینه دامی را ارائه خدمات بهداشتی –قرنطینه ای در مرز ورودی اعم از انجام معاینه بالینی دامها، سم پاشی بدن دام و مبارزه با انگل های خارجی، پلاك كوبی و هویت دار كردن دام ذكر كرد.

ترخیص کالا در گمرک کوهک- تماس با ما: 09152061630

دراینده نزدیک شاهد توسعه این مرز  به عنوان یکی از گمرکات مهم شرق کشور را خواهیم بود .

مشخصات گمرک کوهک (بازارچه کوهک ) :

ساعت کاری : 8صبح الی 15

کد بازارچه كوهك - سراوان : 55107

شماره تماس بازارچه کوهک :

سراوان   37642973-054

 آدرس: استان سیستان وبلوچستان، شهرستان سراوان، بخش بم پشت، دهستان کوهک اسفندک، روستای کوهک  – گمرک کوهک (بازارچه مرزی کوهک)

 

 

گروه بازرگانی ترخیص‌لاین با در اختیار داشتن نماینده دائمی و مستقر در گمرک زاهدان این امکان را دارد تا نسبت به ترخیص کالای شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و کمترین هزینه اقدام نماید. همچنین ما این امکان را داریم تا کالای شما را در تفتان، کویته و یا دالبندین تحویل داده و یا از پاکستان به ایران از طریق زمینی و دریایی حمل کنیم و یا نسبت به تامین آن در پاکستان اقدام نماییم. شما می‌توانید از قسمت تماس با ما با کارشناسان ترخیص‌لاین ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.