گمرک میرجاوه

گمرک میرجاوه یکی از گمرکات استان سیستان و بلوچستان بوده که در شهرستان میرجاوه در 89 کیلومتری جنوب شرق زاهدان واقع شده است. این گمرک یکی از قدیمی‌ترین گمرکات کشور است که بیشتر از صد سال دروازه ورودی و خروجی کالا و مسافر بوده و ایران را به پاکستان و شبه قاره هند متصل می‌کند. ساختمان قدیمی گمرک میرجاوه که متعلق به دوران قاجاریه است نشان‌دهنده این مطلب است که در روزگاری نه چندان دور این شهر از رونق فراوانی برخوردار بوده است.

از نظر مسافری نیز گمرک میرجاوه به عنوان تنها مرز قانونی در جنوب شرق کشور با کشور پاکستان است که گردشگران داخلی و خارجی از طریق آن عبور می‌کنند. همچنین عمده صادرات و واردات ایران با کشور پاکستان از طریق مرز میرجاوه انجام می‌پذیرد.

عمده کالاهای صادراتی از مرز میرجاوه:

بر مبنای آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 1397 به میزان 407 تن کالا به ارزش 380 هزار دلار از گمرک میرجاوه و 326 هزار تن کالا به ارزش 216 میلیون دلار از طریق بازارچه میرجاوه به کشور پاکستان صادر شده است که این میزان 0.48% از کل کالاهای صادراتی ایران را تشکیل می‌دهد. 

میله‌های آهنی یا فولادی، سبزیجات و تخم گشنیز، فلفل فرنگی، خرنوب، کفش، پرندگان و شترمرغ بیشترین ارزش کالاهای صادر شده از طریق گمرک میرجاوه را به خود اختصاص می‌دهند. همچنین کالاهای عمده که از طریق بازارچه میرجاوه به مقصد پاکستان صادر می‌شوند عبارتند از: سبزیجات و تخم گشنیز، خرما، کیسه‌های پلاستیکی، شکلات، خشکبار (آلو، انگورخشک، عناب)، مربا، شیرینی، نان، بیسکوییت و ویفر، رب، لبنیات (شیر، دوغ، پنیر)، عسل طبیعی، آب معدنی،آب میوه، مخمرهای فعال، زغال، سیمان پودر نشده موسوم به کلینکر و سیمانهای هیدرولیک، کنجاله‌ها و آخال‌های جامد. 

لازم به ذکر است که گمرک میرجاوه گمرک تخصصی صادرات فرآورده‌ها و مشتقات نفتی و گازی است.

عمده کالاهای وارداتی از مرز میرجاوه:

طبق آمار ارائه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 1397 به میزان 18 هزار تن کالا به ارزش 13 میلیون دلار از طریق گمرک میرجاوه وارد کشور شده است که از لحاظ ارزشی 0.03% از کل کالاهای وارداتی به کشور را شامل می‌شود. انبه با ارزش 12 میلیون دلار بیشترین ارزش کالاهای وارداتی گمرک میرجاوه را دربرمی‌گیرد. پس از انبه، گاو و موز عمده‌ترین اقلام وارداتی از پاکستان هستند.

مشخصات گمرک میرجاوه:

در گمرک میرجاوه رویه‌های صادرات قطعی، واردات قطعی، ورود موقت، خروج موقت، ترانزیت و امور مسافری در حال انجام است. همچنین این گمرک امور مرزنشینان را انجام داده و دارای واحد قضایی مستقل است. 

شماره تماس گمرک میرجاوه: 05433589025 الی 9

کد گمرک میرجاوه: 55200

کد بازارچه میرجاوه: 55106

موقعیت مکانی گمرک میرجاوه: 

همانطور که در زیر می‌بینید گمرک و بازارچه میرجاوه هم‌مرز با گمرک تفتان در کشور پاکستان می‌باشند.

 

گروه بازرگانی ترخیص‌لاین با در اختیار داشتن نماینده دائمی و مستقر در مرز میرجاوه این امکان را دارد تا نسبت به ترخیص کالای شما از گمرک میرجاوه و بازارچه مرزی میرجاوه در کوتاه‌ترین زمان ممکن و کمترین هزینه اقدام نماید. همچنین ما این امکان را داریم تا کالای شما را در تفتان، کویته و یا دالبندین تحویل داده و یا از پاکستان به ایران از طریق زمینی و دریایی حمل کنیم. شما می‌توانید از قسمت تماس با ما با کارشناسان ترخیص‌لاین ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.