متن

 

بازارچه مرزی جالق

Jaleq Border Market

شهر جالق مرکز شهرستان گلشن در استان سیستان بلوچستان - ایران است.جالق که اسم اصلی آن گلشن می‌باشد یکی از مکان‌های تاریخی و دیدنی استان سیستان و بلوچستان می‌باشد که از شرق به کشور پاکستان از غرب به سردشت و از جنوب و جنوب غرب به سراوان و از شمال غرب به خاش و میرجاوه منتهی می‌شود و دارای هشت قنات از جمله خوشاب وگوگن کشان دهمیر و سیوگی میباشد. نام جالق هم از آن زمان حمله مغول به بعد به آن اطلاق شد.

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1390 جمعیت این شهر 17546 نفر (در3566 خانوار) بوده‌است.

 

ترخیص کالا در بازارچه مرزی جالق- تماس با ما: 09152061630

باغ شهر جالق

 منظر فرهنگی و طبیعی باغ شهر جالق شهرستان گلشن در میراث فرهنگی کشور به تصویب رسید. بخش جالق با دارا بودن بیشترین آثار تاریخی، جاذبه‌ها و مناظر طبیعی در سطح شهرستان سراوان نقش مهمی در صنعت گردشگری این شهرستان داشته و همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده‌است.از مهمترین آثار شهر بقعه، قبرستان، تپه، مسجد، مدرسه، سنگ نگاره‌ها، قلعه و مناظر طبیعی و قنات‌های پرآب جالق است. بسیاری از این آثار تاریخی مربوط به دوران پیش از میلاد، اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی هستند. تعدادی از این آثار همچون قلعه‌های شیشه ریز و کوه کن، تپه میر عمر، سنگ نگاره‌های نگاران و قلعه‌های سینوکان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند. شهر جالق که از چندین محله و بافت قدیمی تشکیل شده‌است به علت دارا بودن هفت رشته قنات با نخلستان‌های باشکوه و آثار وابنیه متعدد تاریخی مورد توجه سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری قرار دارد. مسیرهای سراوان- ناهوک- نگاران- سینوکان- جالق- کله گان و روستای جهانی کلپورگان از مهمترین مسیرهای گردشگری شهرستان گلشن هستند که پس از جهانی شدن کلپورگان به جمعیت گردشگران و تورهای گردشگری افزوده شده‌است. جغرافی دانان مسلمان در دوره‌های سوم و چهارم هجری از شهر جالق به نام «جالک» و یکی از شهرهای مهم مکران در منابع خود نام برده‌اند. شهر جالق مرکز شهرستان گلشن در ۷۰ کیلومتری سراوان واقع شده و مرز مشترک با کشور پاکستان دارد.

معرفی شهر جالق

جالق به بلوچی: جالک شهری در بخش جالق شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان ایران است.

مردم این منطقه 

از طوایف مشهور شهر جالق می‌توان به طوایف: نعمت‌اللهی، بزرگزاده، ارباب، سپاهی، گمشادزهی، رئیسی، امراء، ملکزاده، فاضلی، ریگی، سالاری، ملازهی، ملازاده، چاکری و … اشاره کرد.

آثار تاریخی

از آثار تاریخی آن می‌توان قلعه شیشه‌ریز، مجموعه گنبدهای کوهکن -قلعه دادمحمد- قلعه سردارشیرمحمد -قلعه سرکوه- کوه الله‌اکبر و خرابه‌های قدیمی شهر را نام برد.

بازارچه مرزي جالق

اين بازارچه در 15 كيلومتري بخش جالق براساس مصوبه طرح توسعه توازن منطقه اي استان جانمايي و با اعتباري بالغ بر 80 ميليارد ريال كار فنس كشي آن در زميني به مساحت 10 هكتار با تاسيسات ساختمان اداري ، تجاري به مساحت 1281 متر مربع دو واحد يك هزار متري سوله به عنوان انبار با تاسيسات آب ، برق ، باسكول 60 تني كه در تاريخ 13/6/85 افتتاح واز نیمه دوم سال 1385 شروع به فعاليت نموده است .

 

ترخیص کالا دربازارچه مرزی جالق - تماس با ما: 09152061630

بازارچه های مرزی

بازارچه مرزي محوطه اي است محصور واقع در نقطه صفر مرزي و در جوار گمركات، مجاز به انجام تشريفات ترخيص كالا يا مكانهايي كه طبق تفاهم نامه هاي منعقد شده بين جمهوري اسلامي ايران و كشورهاي همجوار تعيين مي‌شود. اهالي دو طرف مرز مي توانند كالاها و محصولات مورد نياز را با رعايت مقررات صادرات و واردات و ضوابط مقرر در آن قانون براي داد و ستد در بازارچه ها عرضه نمايند.

بازارهای مرزی سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان دارای 13 بازارچه مرزی است، بالاترین تعداد بازارچه های فعال در میان استان های مرزی کشور را دارد. در حال حاضر 7 بازارچه آن در امر صادرات و واردات کالا فعال هستند. از میان آنها دو بازارچه در مجاورت مرز مشترک با افغانستان و پنج بازارچه دیگر در مجاورت مرزهای مشترک ایران و پاکستان قرار گرفته اند. بازارچه های مرزی این استان از فعال ترین بازارچه های مرزی کشور می باشند.

از مجموع 13 بازارچه مصوب سیستان و بلوچستان، قرار است 6 بازارچه در مرز مشترک با افغانستان و 7 بازارچه در مرز مشترک با پاکستان فعالیت کنند.

سیستان و بلوچستان دارای هفت بازارچه مرزی فعال شامل بازارچه های مرزی گمشاد و میلک در شهرستان هیرمند، بازارچه مرزی میرجاوه، بازارچه مرزی کوهک و جالق شهرستان سراوان، بازارچه مرزی پیشین شهرستان سرباز و بازارچه مرزی ریمدان شهرستان چابهار است.علاوه بر این بازارچه های مرزی جدید بش‌دلبر، تخت عدالت و شاهگل به ترتیب در شهرستان های نیمروز، هیرمند و زهک، بازارچه بدوکی میرجاوه در شهرستان میرجاوه و بازارچه میل 46 در شهرستان سراوان نیز در این استان به تصویب هیات دولت رسیده و در مرحله آماده سازی قرار دارند.

 

وضعیت کلی بازارچه های استان

 

ردیف

شهرستان

بازارچه

مرجع تصویب

کشور مقابل

وضعیت

تفاهم نامه با کشور مقابل

1

زابل

میلک

شورای عالی امنیت ملی

افغانستان

فعال

ندارد

2

زابل

گمشاد

هیأت وزیران

افغانستان

فعال

ندارد

3

زاهدان

میرجاوه

هیأت وزیران

پاکستان

فعال

دارد

4

سراوان

کوهک

هیأت وزیران

پاکستان

فعال

ندارد

5

سراوان

جالق

هیأت وزیران

پاکستان

فعال

دارد

6

سرباز

پیشین

هیأت وزیران

پاکستان

فعال

دارد

7

چابهار

ریمدان

هیأت وزیران

پاکستان

فعال

دارد

8

چابهار

پسابندر

هیأت وزیران

پاکستان

غیر فعال

ندارد

9

زهک

میل46(چوتو)

هیأت وزیران

افغانستان

غیر فعال

ندار

 

 

 

ازمجموع 9 بازارچه مصوب استان، تاکنون هفت بازارچه فعال گردیده که از میان آنها دو بازارچه در مجاورت مرز مشترک با افغانستان و پنج بازارچه دیگر در مجاورت مرزهای مشترک ایران و پاکستان قرار دارند.

سهمیه ارزی بازارچه ها

  

سال

میزان سهمیه

میلیون دلار

میزان جذب سهمیه

درصد

1387

50

24%

1388

70

24%

مقایسه

40+

0

بازارچه

از ابتدای امسال 330 هزار تن کالا از 2 بازارچه مرزی کوهک و جالق سراوان به پاکستان صادر شده است.به رغم تعطیلی بازارچه های مرزی 46 هزار تن از طریق جالق به پاکستان صادر شده است.

ساماندهي تجاري را يكي از نيازهاي مردم در این منطقه است. براي مبادلات مرزي از طريق بازارچه هاي مرزي جالق ديدارهاي بين مسؤولان ايالات بلوچستان، پاكستان و استان سيستان و بلوچستان انجام شده است. همچنین با اشاره به فراواني آب و زمين هاي مستعد كشاورزي در بخش جالق بر بهره برداري از اين منابع میتوان امیدوار بود.مرز و وجود بازارچه مرزی  موجب اشتغال و تعریف گمرک رسمی، قرنطینه دامی و نباتی و عملیاتی شدن تجارت چمدانی موجب رونق بازارچه و اشتغال در این منطقه خواهد شد.

بخش جالق با ظرفیت‎هایی چون 33 رشته قنات پر آب، 150 کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی پاکستان، دشت‎های مستعد ناهوک، چگرد، مک‎سوخته، کله‌گان، بازارچه مرزی، نیروی انسانی تحصیلکرده و سایر قابلیت‌های منحصربه‌فرد آن را چون نگینی بر تارک سراوان کرده است.

عمليات ساخت بازارچه مرزي جالق سراوان كه 1200 متر مربع زيربنا دارد، از سال 82 آغاز شد و در مجموع براي ساخت آن كه شامل انبار، غرفه و بخش اداري است 7 ميليارد ريال هزينه شده است.به گفته كريمي مدير بازارچه هاي مرزي استان سيستان و بلوچستان، سالانه 5 ميليون دلار كالا به اين بازارچه وارد خواهد شد اما براي صدور هيچ محدوديتي ندارد.

ترخیص کالا در بازارچه جالق - تماس با ما: 09152061630

 

تاثیرات بازارچه های مرزی شهرستان سراوان بر قاچاق کالا

 بازارچه های مرزی با هدف کاهش قاچاق و رونق اقتصادی در مناطق مرزی ایجاد شده اند. فعالیت بازارچه های مرزی شهرستان سراوان (کوهک و جالق) باعث رونق اقتصادی منطقه و بهبود وضعیت درآمدی مردم نشده است. اما تا حدودی توانسته از حجم قاچاق کالا بکاهد. عدم بهبود وضعیت درآمدی مردم و عدم رونق اقتصادی منطقه بدلیل نبود منابع پایدار درآمدی نهایتا باعث افزایش گرایش مردم بسمت قاچاق کالا خواهد شد.

ترخیص کالا در بازارچه جالق - تماس با ما: 09152061630

نقاط ضعف

از موانع اصلی عدم توسعه جالق طرح‌های معطل مانده دشت مک‎سوخته به علت عدم تخصیص و ابطال مجوز آب، عدم هرگونه صنایع بسته‌بندی و فرآوری خرما و سردخانه و کارگاه و کارخانه نئوپان‌سازی را باید دانست.نبود محور سراوان جالق از راه دسترسی روستایی به فرعی درجه یک، مطالعه و تعریف راه آسفالته از جالق، روتک خاش تا میرجاوه که موجب توسعه سه شهرستان و فعال شدن بازارچه مرزی می‌شود .احداث سیل بند حفاظتی شهر جالق، سینوکان و کله‌گان و احداث پل و آبنما در ناهوک و کله دین ضرورتی است.

معرفی قابلیت‌های بکر گردشگری جالق

قابلیت‌های فوق‌العاده بخش توریسم و گردشگری و نمایش این بخش از جمله سنگ نگاره‌های دره‌نگاران و کله‌گان، قلعه‌ها و مقابر متعدد، تپه‌های باستانی و مناظر و چشم‌اندازهای دیدنی طبیعی مرمت و شناسایی و کاوش و معرفی این منطقه به هموطنان است.

موقعیت سرمایه گذاری

کمپ گردشگری ناهوک و کوچه باغ‌های شهر جالق و شالیزارهای کله‎گان  از مزیت‌های قابل لمس و سزاوار سرمایه‌گذاری میباشند.

آمار صادرات و واردات بازارچه های مرزی در سال 1388

 

عملکرد

ارزش

میلیون دلار

درصد تغییر نسبت به سال قبل

وزن

هزارتن

درصد تغییر نسبت به سال قبل

صادرات

78

86+

103

53+

واردات

17

42+

24

7-

 

 بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان جزو فعال‌ترین بازارچه‌های مرزی کشور

عمده کالاهای صادراتی از سیستان و بلوچستان را سیمان، سیب‌درختی، کاشی و سرامیک عنوان میشود. این استان به دلیل همجواری با کشورهای آسیای میانه و دست داشتن در آب‌های آزاد جهانی به عنوان کوتاه‌ترین راه ارتباطی کشورهای حوزه آسیای میانه با جهان شناخته می‌شوداز ابتدای امسال تاکنون میزان صادرات از بازارچه‌های مرزی استان سیستان و بلوچستان بیش از 950 هزار تن بوده است.. در حال حاضر بازارچه های فعال از جمله میرجاوه، بازارچه مرزی کوهک و جالق شهرستان سراوان، بازارچه مرزی پیشین شهرستان سرباز و بازارچه مرزی ریمدان شهرستان چابهار است.در شش ماه اول سال جاری 10درصد تجارت کشور از طریق بازارچه‌های مرزی استان سیستان و بلوچستان صورت گرفته است.

 

ترخیص کالا در بازارچه جالق - تماس با ما: 09152061630

عمده کالای صادراتی

اقلام عمده صادارتی از بازارچه مرزی جالق عبارت است از میوه ، مصالح ساختمانی شامل : سرامیک و انواع سیمان و....، انواع نوشیدنی و درصد بالایی خرما می‌باشد.

عمده کالای وارداتی

عمده واردات شامل : دام سنگین که از جمله شتر ، گاو و.. از طریق بازارچه جالق وارد سیستان و بلوچستان می شود و می تواند در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور نقش داشته باشد.

 

 

مشخصات بازارچه مرزی جالق ( گمرک جالق) :

کد بازارچه مرزي جالق :  55110

شماره تماس : 985433550003+

شماره تماس گمرک سراوان :376429730-054

ادرس : استان سیستان بلوچستان – سراوان –بازارچه مرزی جالق

Jālq, Sistan and Baluchestan Province

 

گروه بازرگانی ترخیص‌لاین با در اختیار داشتن نماینده دائمی و مستقر در گمرک زاهدان این امکان را دارد تا نسبت به ترخیص کالای شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و کمترین هزینه اقدام نماید. همچنین ما این امکان را داریم تا کالای شما را در تفتان، کویته و یا دالبندین تحویل داده و یا از پاکستان به ایران از طریق زمینی و دریایی حمل کنیم و یا نسبت به تامین آن در پاکستان اقدام نماییم. شما می‌توانید از قسمت تماس با ما با کارشناسان ترخیص‌لاین ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.