گمرک لطف‌آباد

 گمرک لطف آباد

گمرک لطف‌ آباد

گمرک لطف‌ آباد به عنوان دروازه ورودي كشورهاي آسياي ميانه در شمال شرقی استان خراسان در فاصله 22 کیلومتری از شهرستان درگز و 280 کیلومتری از شهر مشهد و فاصله 90 کیلومتری از عشق‌آباد، پایتخت کشور ترکمنستان، واقع شده است. بخش مرزی لطف‌ آباد با شهر آرتیق ترکمنستان هم‌مرز بوده و گمرک آرتیق نقطه مقابل گمرک لطف‌ آباد است.

از روزگاران قدیم در منطقه درگز مبادلات کالا با کشورهای همسایه از طریق لطف‌ آباد انجام می‌شده است. در دوران هفتاد ساله حکومت شوروی مبادلات مرزی در این منطقه تا فروپاشی حکومت کمونیستی تعطیل شد.  گمرک لطف‌ آباد پس از جدا شدن کشورهای آسیای میانه از شوروی در سال 1372 مجددا فعالیت خود را از سر گرفت.  این گمرک در زمینی به وسعت 16 هکتار بنا شده و دارای سالن‌های تجاری، اداری، مسافری، انبارها و محوطه تخلیه و بارگیری است. لطف آباد از نظر رویه ترانزیت جز 5 گمرک برتر در بین گمرکات کشور است. همچنین در بخش كارنه‌تير و تشريفات ناوگان خارجي جزء گمرکات فعال کشور محسوب می‌شود.

اقلام عمده صادراتی گمرک لطف‌ آباد

سالانه بالغ بر صد میلیون دلار کالا از طریق گمرک لطف‌ آباد به کشورهای ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و افغانستان صادر می‌شود. عمده این کالاها را مصالح ساختمانی، مواد غذایی و میوه‌جات تشکیل می‌دهند که از این میان می‌توان به این کالاها اشاره کرد: سنگ، گچ، شیشه، اسکلت فلزی، قند، شکر، خرما، سیب‌زمینی، سیب، انار، کیوی، پیاز، گوجه‌ فرنگی، پرتقال، نارنگی، کف‌پوش، شیرینی‌جات و مواد شمیایی.

در سال 97 گمرک لطف‌ آباد در رده 47 ام گمرکات صادراتی قرار داشته و 0.24% کل صادرات ایران از طریق آن انجام می‌شده است.

در سال 1401 حدود 72 میلیون دلار از طریق گمرک لطف‌ آباد صادرات داشته‌ایم که می‌توانید مقاصد صادراتی کالاها را در نمودار زیر مشاهده نمایید.

صادرات گمرک لطف‌ آباد

اقلام عمده وارداتی گمرک لطف‌ آباد

بر اساس آمار گمرک ایران در گمرک لطف‌ آباد در سال 1397 صدهزار دلار کالا وارد شده است که عمده آن‌ را ابریشم خام، روی و پارچه تشکیل می‌دهد. سهم گمرک لطف‌ آباد از کل واردات کشور ناچیز است و در رده‌های پایانی لیست گمرکات وارداتی قرار دارد.

در سال 1401 نزدیک به 2 میلیون دلار از طریق گمرک لطف‌ آباد واردات داشته‌ایم که می‌توانید در نمودار زیر جزییات این آمار را مشاهده نمایید.

واردات گمرک لطف‌ آباد

مشخصات گمرک لطف‌ آباد

 

گمرک شهید صیاد شیرازی لطف‌آباد

آدرس

استان خراسان‌رضوی، شهرستان درگز، شهر لطف آباد، اداره کل گمرک لطف آباد

کد اظهارنامه گمرک

60400

مدیرکل

محمدعلی باقری

تلفن

05146623321

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس گمرک لطف‌ آباد

 

 

گروه بازرگانی ترخیص‌‌لاین با در اختیار داشتن نماینده دائمی و مستقر در گمرک لطف‌ آباد این امکان را دارد تا نسبت به ترخیص کالای شما در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن و کمترین هزینه اقدام نماید. شما می‌‌توانید جهت حمل کالای خود به ترکمنستان و سایر کشورهای آسیای میانه و همچنین ترخیص کالای وارداتی خود از گمرک لطف‌ آباد با کارشناسان ترخیص‌‌لاین ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.