گمرک بیرجند

گمرک بیرجند

گمرک بیرجند

گمرکات و بازارچه‌هاي مرزي استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های شرقی ایران است و مرکز آن شهر بیرجند است. استان خراسان جنوبی در سال ۱۳۸۳ پس از تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد. مساحت این استان ۱۵۱٬۱۹۳ کیلومتر مربع است که از این نظر سومین استان ایران است. از مهم­ترین مزیت­‌های تجاری خراسان جنوبی می‌­توان به داشتن بیشترین مرز مشترک با کشور افغانستان و وجود منطقه ویژه اقتصادی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بیرجند اشاره کرد. منطقه ویژه اقتصادی بیرجند به عنوان بزرگترین مرکز در حال توسعه شرق کشور به دلیل برخورداری از موقعیت جغرافیایی، وسعت کافی و قرار گرفتن در حلقه طلایی کریدور بین المللی ترانزیت شمال شرق - جنوب شرق، دسترسی به بازارهای بزرگ افغانستان و کشورهای آسیای میانه و ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی جایگاه ممتازی برای نقش آفرینی در عرصه اقتصاد ملی و بین‌‌المللی دارد.

اولین سابقه وجود گمرک در شهر بیرجند پیش‌نویس سندی مربوط به سال 1330 شمسی است که دلالت بر حضور گمرک در خیابان دانشگاه مقابل ساختمان سازمان امور اقتصادی و دارایی فعلی دارد که این گمرک در سنوات بعد بصورت غیرفعال درآمد و وظایف آن به اداره دارایی بیرجند محول گردید. در سال 1375 با افزایش تعداد پرونده‌های کالای قاچاق مکشوفه، انباری به مساحت 1000 متر مربع احداث و پس از آن یک ساختمان اداری خریداری گردید و گمرک بیرجند مجددا شروع به کار نمود. از نیمه اول سال 1394 همزمان با بهره برداری از ساختمان احداث شده در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند، گمرک در آن مستقر و به ارئه خدمت مشغول می‌باشد.

خراسان جنوبی دارای دو گمرک می‌باشد که عبارتند از: گمرک بیرجند و گمرک ماهیرود. همچنین خراسان جنوبی دارای 4 بازارچه بوده که با کشور افغانستان مرز مشترک دارند و عبارتند از: بازارچه دوکوهانه، بازارچه گلورده، بازارچه ماهیرود و بازارچه یزدان. در شرایط فعلی از این چهار بازارچه فقط بازارچه ماهیرود سربیشه فعال است و مبادلات تجاری از سه بازارچه دیگر استان انجام نمی‌­شود.

گمرک بیرجند

خدمات گمرکی در شهر بیرجند در منطقه ویژه اقتصادی، فرودگاه و بخش امانات پستی ارائه می‌شود. همچنین گمرک بیرجند در زمره گمرکات تخصصی در زمینه صادرات پسته و زعفران قرار دارد.

گمرک منطقه­‌ویژه اقتصادی بیرجند: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بیرجند درسال 1389 به تصویب رسید که در 18 کیلومتری شمال شرق بیرجند و ابتدای جاده مرک واقع شده است. کارکنان گمرک در نیمه اول سال 1394 همزمان با بهره‌­برداری از ساختمان احداث شده منطقه مذکور در آن مستقر و به انجام فعالیت مشغول می­‌باشند.

گمرک فرودگاه بین‌­المللی بیرجند: فرودگاه بیرجند یکی از قدیمی­‌ترین فرودگاه‌­های کشور به شمار می‌­آید که در سال 1312 تاسیس گردیده است. در سال 1389 همزمان با انجام پرواز زائرین حج و عتبات عالیات از این فرودگاه، گمرک نیز در آن مستقر و ارائه خدمت می‌نماید.

گمرک امانات پستی بیرجند: از ابتدای سال 1389 گمرک در اداره کل پست استان مستقر و فعالیت خود در بخش صادرات و واردات بسته‌ها و امانات پست خارجه را آغاز نموده است.

اقلام عمده صادراتي گمرک بیرجند

مهم­ترین کالاهایی که در سال 1397 از گمرک بیرجند صادر شده و بیشترین ارزش دلاری را به خود اختصاص داده، عبارتند از: خوراک دام و طیور، سیمان هیدرولیک، سیمان سفید پرتلند، روغن­‌های سبک و فرآورده­‌ها، تراکتور کشاورزی، جوجه یک‌روزه، اکسیدهای منیزیم، قیرنفت، رب گوجه­‌فرنگی. سهم گمرک بیرجند از صادرات کل گمرکات کشور به لحاظ ارزش دلاری  0.1% می‌باشد که جایگاه گمرک بیرجند را در رتبه 61 از بین 108 گمرک موجود قرار داده است.

در سال 1401 ارزش کل اقلام صادراتی از منطقه‌ویژه اقتصادی بیرجند 33.7 میلیون دلار بوده است. همانطور که در نمودار پایین مشاهده می‌نمایید صادرات به افغانستان حدود 22 میلیون دلار و 65% از کل صادرات از منطقه ویژه اقتصادی بیرجند را در برگرفته است. صادرات به سایر کشورها نیز به تفکیک در نمودار پایین قابل مشاهده است.

صادرات گمرک بیرجندهمچنین عمده اقلام صادرات قطعی گمرکات استان در این سال شامل سیمان، صیفی‌جات، گازوئیل، روغن، سوخت تقطیری، هیدروکربن سبک، کاشی، سرامیک، خرما، شمش چدن، کک متالوژی و زعفران بوده است.

اقلام عمده وارداتي گمرک بیرجند

بر مبنای آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 1397 کالاهای زیر از گمرک بیرجند واردات قطعی شده است: مداد­تراش و تیغه آن، ماشین­‌آلات حفر زمین، برنج، پل و قطعات آن، آنتی اکسیدان­ها و حیوانات زنده (گوسفند). این اقلام 0.008% کل کالاهای وارداتی به ایران را شامل می‌شوند که سبب شده است گمرک بیرجند از این حیث در رتبه 71 از بین 87 گمرک موجود قرار گیرد.

در سال 1401 به میزان 8.2 میلیون دلار کالا از طریق منطقه ویژه اقتصادی بیرجند وارد کشور شده است که این آمار را به تفکیک کشورهای مبدا و بر حسب میلیون دلار در نمودار زیر می‌بینید.

واردات گمرک بیرجند

اگر می‌­خواهید بدانید چه کالاهایی از گمرک بیرجند صادر شده است و این کالاها به چه مقاصدی ارسال شده‌­اند و یا لیست اقلام عمده وارداتی و حجم آنها چقدر است می‌توانید با کارشناسان ترخیص‌لاین تماس بگیرید.

نقشه گمرک بیرجند

بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی

بازارچه یزدان: این بازارچه مرزی در سال 1372 در شهرستان زیرکوه تاسیس شده‌ است و شامل 8 هکتار مساحت، 2 انبار صادرات، 2 انبار واردات، جایگاه سوخت، آزمایشگاه مرجع استاندارد، مهمان‌سرا، سردخانه مواد غذایی، شبکه داخلی برق و 40 باب غرفه تجاری است. بازارچه یزدان در حال حاضر بنا به تصمیم یک‌طرفه دولت افغانستان تعطیل می‌­باشد.

بازارچه گلورده (میل 73): بازارچه گلورده یا مرز میل 73 واقع در شهرستان درمیان می‌­باشد که در سال 1372 با مصوبه مجلس و هیات وزیران آغاز به کار کرد و در سال 1393 با تصمیم یک‌­طرفه دولت افغانستان علی‌­رغم وجود زیرساخت‌­های مورد نیاز از جمله اداری و مخازن سوخت تعطیل شده است.

بازارچه ماهیرود (میل 78): بازارچه مرزی ماهیرود یا میل ۷۸ واقع در شهرستان سربیشه و بخش درح با بیرجند ۱۷۵ کیلومتر و با فراه در کشور افغانستان ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد. در حال حاضر این بازارچه تنها بازارچه فعال خراسان جنوبی می‌­باشد. در بخش گمرک ماهیرود آمار و اطلاعات بیشتری از این بازارچه را می‌توانید مشاهده نمایید.

بازارچه دوکوهانه: این بازارچه مرزی واقع در شهرستان نهبندان است که می­‌توان وجود چهار سوله و انبار کالا، جایگاه عرضه و فروش فرآورده‌های نفتی، ساختمان اداری و ۲۰ غرفه تجاری را از زیرساخت‌های بازارچه مرزی دوکوهانه عنوان کرد. این بازارچه نیز همانند بازارچه‌­های گلورده و یزدان از سال 1393 تعطیل می‌­باشد و در حال حاضر فقط به صورت موردی و با اخذ مجوز از گمرک بیرجند واردات برخی اقلام از جمله دام زنده در آن انجام می‌­شود.

مشخصات گمرک بیرجند

 

گمرک بیرجند

آدرس: بیرجند، ابتدای خیابان آیت ا... غفاری، گمرک بیرجند، کد پستی: ۹۷۱۷۹۸۹۹۸۳

 پورتال گمرک بیرجند: http://birjand.irica.ir

 کد اظهارنامه گمرک بیرجند: 60600

پست سازمانی

نام و نام خانوادگی

تلفن مستقیم

دورنگار

 مدیرکل

 محمد کوه‌گرد

056-32218722

056-32207465

 معاون اداری و مالی

 حمیدرضا رضایی

056-32207523

056-32207391

 معاون امورگمرکی

 ابوالحسن ظفرنیا

056-32218782

داخلی 15

 رئیس حراست

 حمید ایزدپناه

056-3218796

داخلی 3220

 

آدرس گمرک بیرجند


 

گروه بازرگانی ترخیص‌‌لاین با در اختیار داشتن نماینده دائمی و مستقر در گمرک بیرجند این امکان را دارد تا نسبت به ترخیص کالای شما در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن و کمترین هزینه اقدام نماید. شما می‌‌توانید از قسمت تماس با ما، با کارشناسان ترخیص‌‌لاین ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.