واردات آهن‌آلات

واردات آهن‌آلات

واردات آهن‌ آلات

استخراج آهن به دلیل وجود فلز آن در خاک، قبل از شروع تاریخ نوشتاری صورت می‌گرفته است. در آن زمان، آهن به عنوان یک فلز نادر و با ارزش شناخته می‌شد و برای ساخت لوازم زینتی و ابزارهای جنگی استفاده می‌شد. در دوران باستان، تولید آهن به روش تصفیه مستقیم از سنگ آهن با استفاده از زغال‌سنگ انجام می‌شد. اما با پیشرفت فناوری و استفاده از کوره‌های چدن، آهن‌ آلاتی که ما امروزه با آن‌ها آشنایی داریم، تولید شد. در قرون وسطی، تولید آهن به روش کوره گرم برای تولید فولاد پیشرفت کرد. با استفاده از نفت و گاز طبیعی به عنوان سوخت، تولید آهن به روش کوره القایی در قرن بیستم به اوج خود رسید. امروزه، آهن و فولاد از مهمترین مواد ساختاری است که در ساخت سازه‌های بزرگ، خودروها، لوازم خانگی و صنایع دیگر استفاده می‌شود.
به طور کلی می‌توان گفت که بشر در طول تاریخ برای تولید آهن از روش‌های مختلفی استفاده کرده‌ و همواره به دنبال بهبود فرآیندها و کیفیت تولید بوده است؛ اما تهیه این فلز کمی دشوار بوده و هزینه‌های زیادی را در پی دارد، از این رو دولتمردان به منظور تامین نیازهای جامعه با فراهم آوردن شرایط مناسب واردات و ترخیص آهن‌ آلات از گمرک، سعی دارند بدین طریق نیازهای مختلف صنایع تولیدی و داخلی کشور را تامین نمایند.

آمار واردات محصولات فولادی و آهن‌ آلات

قسمت پانزدهم کتاب مقررات صادرات و واردات مربوط به فلزات معمولی و مصنوعات آن‌هاست و شامل فصل 72 تا 83 می شود. فصل 72 در این قسمت با عنوان «چدن، آهن و فولاد» مربوط به محصولات فولادی و آهن‌ آلات می‌باشد که طیف وسیعی از کالاها و محصولات را شامل می‌شود؛ ما در این مقاله سعی می‌کنیم تعرفه‌های فصل 72 را در چهار بخش مجزا و براساس آمار گمرک در سال 1401 بررسی کنیم. بخش اول شامل مواد اولیه می‌شود که منظور از مواد اولیه محصولات به شکل دانه‌های کوچک یا پودر می‌باشد.

تعرفه آهن آلات

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌نمایید  واردات چدن خام و چدن اشپيگل به شكل لخته، بلوك يا ساير اشكال ابتدايي تحت ردیف تعرفه 7201 و همچنین محصولات آهني حاصل از احيای مستقيم كلوخه‌‌هاي‌ معدني آهن و ساير محصولات آهني اسفنجي، به شكل توده، گلوله و حبه يا به اشكال همانند؛ آهن با درجه خلوص حداقل 94/ 99 درصد وزني به شكل توده، گلوله و حبه يا به اشكال همانند تحت ردیف تعرفه 7203 در سال 1401 صفر بوده است.

-    واردات آلیاژهای آهن (فروآلیاژها) تحت ردیف تعرفه 7202

واردات فرو منگنز، فرو سیلیسیوم، فرو سیلیکو منگنز، فرو کروم، فرو کروم منگنز، فرو سیلیکو کروم، فرو مولیبدن، فرو تنگستن، فرو سيليكو تنگستن، فرو تيتانيوم، فرو سيليكو تيتانيوم، فرو واناديوم، فرو نيوبيوم. فرو فسفور، فرو سيليکو کلسيم (سيکليو کلسيم)، فرو سيليکو منيزيم و سایر آلیاژهای آهن تحت ردیف تعرفه 7202 در سال 1401 انجام شده است که از لحاظ ارزشی 645 میلیون دلار معادل 32% از کل واردات محصولات فولادی و آهن  و از لحاظ وزنی حدود 270 هزارتن معادل 20.7% کل واردات محصولات فولادی و آهن را به خود اختصاص داده است.

-    واردات قراضه و ضایعات چدن، آهن یا فولاد و شمش‌های حاصل از ذوب مجدد ضایعات آهن یا فولاد تحت ردیف تعرفه 7204

واردات قراضه و ضايعات از فولاد ممزوج و همچنین قراضه و ضايعات از آهن يا فولاد پوشانده‌شده با قلع به میزان 0.07% از ارزش دلاری و 0.36% از وزن واردات محصولات آهنی و فولادی را در بر می‌گیرد. همچنین حقوق ورودی کالاهای تحت این ردیف تعرفه 5% است.

-    واردات گرانول و پودر از چدن خام، چدن اشپیگل، آهن یا فولاد تحت ردیف تعرفه 7205
 

گرانول و پودر از فولاد ممزوج و غیر ممزوج تحت این ردیف تعرفه و با حقوق ورودی 10 تا 15 درصد وارد می‌شود. در سال 1401 بالغ بر 2 میلیون دلار تحت این ردیف تعرفه واردات داشته‌ایم.