متن

برنج

 

واردات برنج

برنج این روزها به یکی از مهم ترین اقلام وارداتی ایران تبدیل شده و این موضوع دلایل مختلفی دارد، یکی از مهم ترین غلاتی که همیشه بر روی سفره های ما ایرانی ها و خیلی از کشورهای دیگر وجود دارد، همین برنج است. برنج جزو غذای اصلی کل دنیا نیست و معمولا چهل درصد مردم کل دنیا، برنج را به عنوان یک وعده ی اصلی غذایی مصرف می نمایند. انواع برنج در خود ایران و مخصوصا در نواحی شمالی کشور مانند گیلان و مازندران کشت می شود، اما این کشت به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای کشور را تامین نماید. علاوه بر این معمولا قیمت برنج های وارداتی به نسبت برنج های داخلی، خیلی کمتر است و مردم به همین دلیل برای مصارف روزانه ی خود به این نوع برنج ها روی می آورند.

کشورهای جنوب شرقی آسیا بهترین مکان برای پرورش انواع برنج هستند، معمولا هم برنج مورد نیاز ایران از این خطه تامین می گردد. کم بودن تولیدات داخلی و همینطور ارزان تر بودن قیمت برنج های این چنینی باعث شده است که خرید برنج از این کشورها، منطقی ترین راه حل ممکن برای تامین برنج مورد نیاز کشور باشد. البته که برنج ایرانی از بالاترین سطح کیفیت برخوردار است اما دلیل این که میزان تولید این برنج در ایران بسیار کم است

 شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

برنج های وارداتی معمولا از کشورهای هند و پاکستان و تایلند وارد می شوند و خیلی از شرکت های داخلی این برنج ها را با تناژ خیلی بالا، خریداری کرده و در بسته بندی های مختلف روانه ی بازار می کنند. یکی از بزرگ ترین وارد کنندگان برنج وارداتی در ایران، شرکت محسن است. این شرکت با خرید برنج های هندی، پاکستانی و تایلندی و تقسیم بندی آن ها در کیسه های برنج پنج کیلویی، ده کیلویی و بیست کیلویی و …، جایگاه خود را به عنوان یک برنج مرغوب در بین ایرانی ها محکم کرده است.

برنج مانند گندم به عنوان غذای اصلی مردم جهان به شمار می رود و مصرف این ماده غذایی هر ساله افزایش می یابد، ایران یکی از کشور های اصلی تولید کننده برنج در جهان می باشد. کیفیت برنج تولید شده در ایران بسیار بالا است.

هرآنچه که باید در مورد شرایط واردات برنج بدانید؟

واردات برنج در ایران رو به گسترش است و ایران از رتبه های برتر کشورهای وارد کننده برنج در جهان می باشد، مقدار بالایی از نیاز داخل کشور در خود کشور تولید می شود. واردات برنج به طور مستقیم در کشت این محصول تاثیر می گذارد و باعث شده است که برنج های تولید شده در ایران به دلیل رقابت با برنج های تولید شده در سطح جهانی با کیفیت تر تولید گردند، از سویی دیگر واردات برنج زمانی که نیاز بخشی از جامعه به این ماده غذایی تامین نمی گردد، لازم و ضروری است.

 شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

طبق آمارها مصرف برنج در ایران 3.2 میلیون تن می باشد، که 2 میلیون تن آن تولید داخلی است و مابقی از طریق واردات از کشورهای دیگر تامین می شود. در حال حاضر بیشترین میزان واردات برنج از کشورهای هند و پاکستان صورت می گیرد، البته واردات این ماده غذایی نشان می‌دهد که تایلند و اروگوئه نیز از وارد کنندگان برنج به ایران می باشند. برنج وارداتی دارای پخت راحت تر و قیمت پایین تری می باشد و این دلایل نیز موجب شده که تقاضا در ایران برای برنج وارداتی بیشتر باشد و نسبت به برنج تولید داخل طرفداران بیشتری داشته باشد. نحوه واردات برنج از پاکستان و بقیه کشورها به این صورت است که باید در بسته بندی هایی تا 20 کیلوگرم باشند و شرکت های وارد کننده‌ای مجوز واردات این ماده غذایی را دارند که دارای پروانه ساخت و بسته بندی باشند.

واگذاری واردات برنج به ترخیص کار حرفه ای

شرکت های حرفه ای در زمینه واردات و صادرات فعالیت می کنند که البته برخی به صورت حرفه ای در زمینه ای خاص واردات و صادرات انجام می‌‌دهند، مثلا برخی از شرکت ها در زمینه تجارت برنج کاملا حرفه‌ای شده اند و از شرایط واردات برنج کاملا مطلع هستند و می‌توانند به اشخاصی که در این زمینه فعالیت می کنند، خدمات یا مشاوره مربوط به امور ترخیص را ارائه دهند.

واردات برنج پاکستانی

واردات برنج پاکستانی در کنار برنج هندی، یکی از معمول ترین روش های تامین برنج برای مصارف داخلی می باشد. برنج پاکستانی دارای دانه های بلندی است و معمولا برای طبخ انواع غذاهای پاکستانی مورد استفاده قرار می گیرد. این برنج دارای عطر و طعم خوبی است و به خوبی ری می کند و بیشترین شباهت را به برنج ایرانی دارد.

 شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

 

واردات برنج پاکستانی مانند واردات هر کالای دیگری شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد. این کار با مطابق با تمامی مقررات واردات و صادرات جمهوری اسلامی ایران انجام شود و خارج از چارچوب قوانین تعیین شده، قاچاق محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد. در پروسه ی واردات برنج یکی از ملزومات ترخیص این مدل محموله ها، دریافت مجوز ترخیص از دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار و انتخاب شناسه انبارهای مجاز از سامانه جامع انبار می باشد.

واردات برنج هندی

محصولات کشاورزی، صنعتی و معدنی بیشترین تولیدات هند را شامل می شوند که در زمینه ی کشاورزی این فعالیت شامل محصولاتی مانند برنج، گندم، دانه‌های روغنی می شود. برنج هندی یکی از معروف ترین برنج های موجود در بازار است که در بسته بندی شرکت های مختلف می توانید آن ها را مشاهده نمایید. برنج هندی پخت آسانی دارد و دانه بلند است و به نسبت برنج پاکستانی، طرفداران بیشتری را در بازار برنج به خود اختصاص داده است. برای واردات برنج هندی، معمولا بندر عباس یکی از بهترین بنادر برای دریافت محموله و ترخیص آن محسوب می شود.

 

 شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

واردات برنج هندی نیز مانند تمامی کالاهای وارداتی باید مطابق با قوانین تجاری ایران انجام شود. قیمت تعیین شده برای واردات برنج هندی معمولا چیزی برابر با نصف قیمت برنج داخلی است و همین موضوع باعث شده که این نوع برنج ها، طرفداران بیشتری داشته باشند. از آنجایی که برنج هندی در دسته ی مواد غذایی و یا خوراکی قرار می گیرد، برخوردار بودن از مجوز وزارت بهداشت، یکی از مجوزها برای ترخیص محموله از گمرک می باشد. در کنار این مجوز، کد ها و مجوزهای لازم و ضروری اولیه ی استاندارد از سازمان ها و نهادهای مربوطه نیز از دیگر مجوزها میباشد..

ارز واردات برنج

دپو شدن برنج ها در گمرک به دلیل تخصیص ارزی، باعث این شد که این محصول در بازار کمتر پیدا شود و همین موضوع تاثیر مستقیم بر روی گران تر شده برنج ها وارداتی گذاشت تا جایی که قیمت این برنج ها تا دو برابر قیمت واقعی افزایش یافت.

ارز دولتی برای برنج های وارداتی

با توجه به اینکه  برنج از کالاهای ضروری است از ارز با نرخ پایین برای واردات استفاده می کند. با توجه به اطلاعیه ای که بانک مرکزی اعلام کرد 104 شرکت برنج را با نرخ 4200 وارد می کنند . با توجه به این شرایط باز هم برنج وارداتی دو برابر برنج ایرانی گران تر شده است.

برنج های وارداتی به ایران از کشورهای چین ، بنگلادش ، هند ، تایلند ، پاکستان ، تایوان وارد ایران می شود .

در این جا شرایط واردات برنج را در هریک از کشور ها بررسی می کنیم ;

 

 شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

 •  برنج دانه درشت جنوب شرقی آسیا : این نوع برنج بعد از پخت از هم جدا می شوند .
 •  برنج یاسمن از تایلند : این برنج از برنج های دانه بلند می باشد . این برنج عطر بسیار خوبی دارد . مدتی کیفیت برنج تایلندی بسیار کم شده بود به همین دلیل برای مدتی شرایط واردات برنج تایلندی بسیار سخت شده بود و چند ماهی ممنوع شد اما در حال حاضر با بهتر شدن کیفیت برنج تایلندی واردات این برنج آزاد شده است .
 •  برنج باسماتی از بنگلادش و هند : هند بیشترین صادرات برنج را به ایران دارد . با توجه به اینکه صادرات برنج به اروپا به دلیل سم های ضد قارچی که کشف کرده اند ممنوع شده است هند تمام سعی خود را بر این گذاشته است که صادرات برنج به ایران را افزایش دهد . شرایط واردات برنج از هند مانند سایر کشور های دیگر است و باید از طریق ثبت سفارش اقدام به وارد کردن برنج کنند و از طریق گمرک بندر عباس ، بوشهر و خرمشهر انجام می شود .
 •  برنج پاکستان : شاهزاده علی مالک رئیس بازرگانی پاکستان ایران را به عنوان یکی از مهم ترین بازار برای صادرات پاکستان معرفی کرد و سالانه 150 هزار تن برنج از پاکستان وارد ایران می شود و این رقم ممکن است بیشتر هم بشود . همچنین او پیشنهاد که اگر مشکلی برای صادرات برنج به ایران پیش آمد به جای دلار یوان چین دریافت می کنند . شرایط واردات برنج از پاکستان بسیار با روند خوبی پیش می رود و در زمان بسیار کوتاهی ترخیص می شود این زمان از دو هفته به دو روز کاهش پیدا کرده است و از مرزهای جنوبی سیستان بلوچستان شهرستان سرباز امکان پذیر است .
 •  برنج دانه کوتاه از کره و ژاپن : این نوع بسیار چسبنده و در صورت پخت تمام برنج ها به هم می چسبد .
 •  برنج گلوتین از شمال تایلند و لائوس : نام دیگر این برنج شیرین یا چسبناک است به دلیل مزه شیرینی که دارد این برنج به صورت سیاه و سفید است و کشت این برنج در شمال تایلند است . بر خلاف نام این برنج سرشار از نشاسته است .

برای تمامی برنج های بالا نیاز است که مجوز استاندارد و بهداشت و مجوز قرنطینه نباتی داشته باشید . همچنین لازم است بدانید ثبت سفارش و ترخیص برنج در ماه های مرداد ، شهریور ، مهر ، آبان ممنوع است به دلیل اینکه زمان برداشت محصولات کشاورزان داخلی است و در راستای حمایت آنها این ممنوعیت انجام شده است . مدت زمان اعتبار ثبت سفارش برنج سه ماهه است و می توانید یک ماه تمدید کنید .

قیمت و تعرفه برنج

با توجه به آخرین مصوبه که در خرداد سال 99 اعلام شد، تعرفه واردات برای برنج سفید ده درصد و برای برنج های نیمه سفید 4 درصد می باشد. تاجرانی که برنج ها را به صورت درصدی وارد کرده و حاضر هستند با ارز نیمایی خارج کنند، تعرفه ی آن ها از بیست و شش درصد به ده درصد خواهد رسید. به دنبال این موضوع گمرک موظف است تا مابقی مبلغ را به بازرگانان عودت دهد.

درباره ی برنج های هندی و پاکستانی نیزبه این ترتیب است تا ما به التفاوت آن ها که چیزی حدود 500 تومان برای برنج پاکستانی و 1000 تومان برای برنج هندی است، در صورت ترخیص با ارز نیمای، عودت داده شود. این کار به منظور ایجاد تعادل در بازار برنج داخلی و خارجی انجام می شود.

 شرکت بازرگانی ترخیص لاین در زمینه واردات و صادرات به صورت تخصصی- تماس با ما: 09152061630

 

شرایط واردات برنج

برنج از غذا های مهم و اصلی ایرانیان است به همین دلیل دولت با تعرفه های از این محصول حمایت می کند . هر سال 3.2 میلیون تن مصرف برنج در ایران داریم که 2.2 از تولیدات داخلی تامین می شود . باید به گونه ای تعادل بین واردات برنج و برنج های ایرانی رعایت شود برای همین شرایط واردات برنج بسیار سخت می باشد .
به دلیل اینکه از کالاهای ضروری محسوب می شود با ارز دولتی وارد می شود و از پرداخت مالیات معاف می باشد .سود حاصل برای کسی که برنج را وارد می کند سه یا چهار برابر قیمت تمام شده در کشور تولید کننده می باشد واردات برنج ممکن است در 12 ماه سال آزاد شود اما در فصل برداشت محصول علاوه بر حق ورودی باید 400 تومان برای تعرفه گمرکی بپردازید .

 

تعرفه گمرکی برنج

 تعرفه برنج نیمه سفید شده یا سفید شده ، حتی صیقلی شده 10063000 است نرخ حقوق ورودی آن 22 درصد است . البته اگر از تاریخ 1/5 لغایتلغتیت 30/10هرسال وارد شود نرخ آن 40 درصد است . مالیات ارزش افزوده هم ندارد. هزینه حمل نیز بستگی به نوع قرارداد دارد اگر قیمت FOB کالا سفارش شود هزینه کرایه به عهده شماست و اگر CFR را بخواهید هزینه کرایه به عهده فروشنده است.

امیدواریم به پاسخ سوالات خود در زمینه تعرفه و ارزش کنجد، مجوزهای مورد نیاز جهت ترخیص کنجد، لیست کشورهای تامین کننده کنجد و دیگر شرایط ترخیص کنجد رسیده باشید. اما چنانچه به اطلاعات بیشتری در زمینه ترخیص کنجد نیاز دارید و یا در زمینه استعلام هزینه‌های ترخیص کنجد، حمل و یا تامین کنجد سوالی داشته باشید می‌توانید از مشاوره رایگان گروه بازرگانی ترخیص‌لاین در قسمت تماس با ما استفاده نمایید.