متن

میوه خشک عمده صادراتی

کیفیت میوه خشک صادراتی باید چگونه باشد؟

الزامات كیفیت عمومی برای صادرات میوه خشک و آجیل این است كه محصولات باید از “كیفیت سالم ، منصفانه و قابل فروش” برخوردار بوده و نام كامل كشور اصلی خود را داشته باشد. میوه ها و سبزیجاتی که تحت پوشش استاندارد خاصی نیستند باید از استاندارد عمومی – یا استاندارد قابل اجرا UNECE برخوردار باشند. اپراتورها آزادانه انتخاب می کنند که از کدام استاندارد ها در شغل تجاری خود استفاده کنند.

رایج ترین الزامات کیفی مغزهای خوراکی و میوه های خشک به شرح زیر است:

  • میزان رطوبت (حداکثر سطح برای محصولات خاص تعریف شده است) ؛
  • اندازه گذاری (برای هر نوع میوه خشک و آجیل متفاوت است) ؛
  • برش خاص (برای انواع خاصی از میوه های خشک) ؛
  • سطح و انواع مواد نگهدارنده استفاده شده
  • کلاس کیفیت (تعریف شده توسط یکنواختی و تحمل).
  • نحوه برچسب زدن محصول برای صادرات میوه خشک

 

 

در تجارت آجیل خوراکی و میوه خشک شده از برچسب زیر استفاده می شود:

نام محصول باید اعلام شود ، مشخص کند که آیا محصول به طور طبیعی خشک شده است یا قند اضافه شده است (برای انواع خاصی از میوه های خشک)..

نام محصول؛

نام و آدرس تولید کننده ، بسته بندی کننده ، توزیع کننده یا وارد کننده ؛

دستورالعمل های نگهداری میوه خشک صادراتی
 

با این حال ، ممکن است شناسه تعداد و همچنین نام و آدرس تولید کننده ، بسته بندی کننده ، توزیع کننده یا وارد کننده با یک علامت شناسایی جایگزین شود.

در مورد بسته بندی خرده فروشی ، برچسب گذاری محصول باید مطابق با مقررات کشور مقصد در مورد اطلاعات غذایی به مصرف کنندگان باشد. این آیین نامه برچسب تغذیه ، برچسب زدن به منشا ، برچسب زدن به مواد آلرژی زا و خوانا بودن (حداقل اندازه قلم برای اطلاعات اجباری) را با وضوح بیشتری تعریف می کند.

نحوه بسته بندی صادرات میوه های خشک

از خصوصیات ارگانولپتیک و کیفیت محصول محافظت کنید.

از محصول در برابر آلودگی های باکتریایی و سایر مواد (از جمله آلودگی مواد خود بسته بندی) محافظت کنید.

هیچ بو ، طعم ، رنگ یا سایر مشخصات خارجی را به محصول منتقل نکنید

ایمنی مواد تماس با مواد غذایی باید ارزیابی شود و اطمینان حاصل شود که هیچ گونه انتقال مواد شیمیایی از مواد به مواد غذایی منتقل نشده است

قاعده کلی برای بسته بندی صادراتی وجود ندارد ، اما میوه های خشک معمولاً در جعبه های کارتن بسته بندی می شوند که داخل آن آستر پلاستیکی است. میوه خشک هایی که برای فروش عمده در نظر گرفته می شوند ، به طور معمول در کیسه های جوت یا پلاستیک یا در “پلی ساک” بسته بندی می شوند. همچنین می توان آنها را در کارتن های مقوایی یا جعبه های چوبی بسته بندی کرد

 

مهمترین کشور ها برای صادرات میوه خشک

صادرات میوه خشک ، میوه تازه و خشکبار به کشورهای منطقه مانند عراق، افغانستان، ارمنستان، گرجستان ، کشورهای حوزه خلیج فارس ، کشورهای آسیای مرکزی و برخی کشورهایی منطقه نیز با رعایت تمام شرایط و با کیفیت بالا و بسته بندی مناسب صورت میگیرد

 البته بزرگ ترین وارد کننده خشکبار دنیا مربوط به اتحادیه اروپا می باشد،به طوری که بیش از ۴۰ درصد واردات جهان از اروپا است.

اتحادیه اروپا به علت تولید محدود میوه خشک ، تامین کننده ی کافی برای کشورهای عضو ندارد و برای همین معمولا از کشورهای امریکا و ایران واردات میوه خشک را انجام می دهد

تاریخ انقضای میوه خشک چقدر است؟

میوه های کاملاً خشک شده و ترد را می توانید در ظرف پلاستیکی دردار ريخته و در آشپزخانه نگهداری کنید. میوه هایی که هنوز کمی رطوبت دارند را در ظرفی پلاستیکی بگذارید و یا روی آن ها را با سلفون بپوشانید و می توانید تا چندین روز آن ها را در یخچال نگه داری کنید.اکثر میوه های خشک 9 تا 12 ماه قابل استفاده هستند و بهتر است برای جلوگیری از فاسد شدن میوه های خشک آماده و بسته بندی شده، آنها را در یک کیسه ی سربسته درون یخچال قرار دهید.

از میوه خشک می توانید دزغذاهای مختلف استفاده کنید یا آنها را به تنهایی بخورید. برخی از میوه های خشک را مانند سیب، زردآلو، هلو، آلو و گلابی می توان با خیساندن در آب گرم یا آهسته جوشاندن دوباره آبدار و مرطوب کردو سپس استفاده نمود.

صادرات کیوی خشک شده

خشک کردن کیوی بهترین راه برای حفظ خواص و فوید این میوه است، زیرا در اثر خشک کردن، فیبر آن از بین نمی‌رود و این فرایند بر ویتامین C موجود در آن تاثیر منفی ندارد. میوه در هر حالتی چه تازه و چه میوه خشک شده، برای سلامتی فوایدی به همراه دارد. در حالت طبیعی میوه خشک شده می تواند یک میان وعده مناسب برای دفع احساس گرسنگی باشد و می توان برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد و از همین رو می تواند جایگزین مناسبی برای میوه تازه در خارج از فصل آن باشد.

  • چیپس کیوی برای کاهش اشتا وکنترل وزن مناسب است:

فیبر : چیپس کیوی حاوی فیبر حل شدنی است که به رشد باکتری‌های مفید در روده بزرگ کمک کرده و خطر سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. فیبر نیز با کاهش گرسنگی، احساس سیری را افزایش می‌دهد. وموجب کاهش وزن می شود. مصرف آن همراه با غذای گوشتی سبب هضم سریعتر غذا می شود.

کالری کم: میزان کالری چیپس کیوی کم است. و از نظر چربی ناچیز هستند. علاوه بر این ، آنها سرشار از فیبر هستند. همه اینها فقط آنها را به یک ایده آل علاوه بر رژیم لاغری تبدیل می کند.

 

صادرات زردآلو خشک شده

زردآلو میوه هایی کوچک ، نارنجی و مزه دار ترش هستند که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف هستند. این میوه غلیظ از نظر غذایی از قلب و چشم شما محافظت می کند.

وعده 35 گرم زردآلو تازه:

انرژی 16.8 کالری

پروتئین های 0.49 گرم

چربی 0.14 گرم

فیبر 0.7 گرم

کربوهیدرات ها 3.89 گرم

بتا کاروتن 383 میکروگرم

ویتامین A 33.6 میکروگرم

صادرات خرما خشک

این میوه خشک فوق العاده خوشمزه و غنی از آهن مناسب برای فصل زمستان است. این میوه مغذی را می توان به اشکال مختلف مزه دار کرد. می توانید آن را به یک دسر اضافه کنید ، یا همانطور که هست بخورید. شما می توانید خرمای خشک و تازه را به راحتی در بازار پیدا کنید.

 

1 وعده (7 گرم):

فیبر 0.6 گرم

پروتئین 0.2 گرم

20 کالری

سدیم 0.14 میلی گرم

کربوهیدرات ها 5.3 گرم

صادرات کشمش

بعدی در لیست میوه های خشک ما کشمش است که در هند با نام Kishmish نیز شناخته می شود. این میوه خشک طبیعی شیرین منبع خوبی از قندها ، چربی ، پروتئین ، فیبر غذایی ، ویتامین های مختلف و مواد معدنی است. به طور معمول از آنها به عنوان روکش سالاد ، ماست ، کلوچه های پخته شده ، کلوچه و سایر مواد غذایی دلپذیر استفاده می شود.

وعده 1 اونس (28 گرم) کشمش:

42 کالری

پروتئین 0.5 گرم

فیبر 0.6 گرم

سدیم 3.6 گرم

کربوهیدرات 11 گرم

شکر 9.1 گرم

 

صادرات آلو خشک

هرس چیزی نیست جز آلو خشک ، که بسیار مقوی است و انبوهی از فواید سلامتی را در اختیار شما قرار می دهد. اگرچه محتوای قند زیادی دارند ، اما آلو خشک حاوی ترکیبات مفیدی است که نمی توانید از آنها اجتناب کنید. ضمن تأمین فواید تغذیه ای ، ذائقه شیرین شما را راضی خواهد کرد.

 

وعده 1 اونس (28 گرم) آلو خشک:

قندها 11 گرم

67 کالری

فیبر 2 گرم

کربوهیدرات 18 گرم

ویتامین K (21٪ ارزش روزانه) و ویتامین B2 / B3 / B6 (3٪ ارزش روزانه)

ویتامین A (4٪ ارزش روزانه)

صادرات انجیر خشک

این میوه بی نظیر دارای پوستی خوراکی سبز یا بنفش با صدها دانه ریز است. گوشت انجیر طعم ملایم و شیرینی دارد و مملو از فواید تغذیه ای است. بسیاری از افراد از انجیر برای درمان مشکلات سلامتی مربوط به دستگاه تناسلی و تنفسی استفاده می کنند.

 

100 گرم انجیر خشک:

249 کالری

پروتئین 3.3 گرم

فیبر غذایی 9.8 گرم

کلسیم 162 میلی گرم

آهن 2.03 میلی گرم

منیزیم 68 میلی گرم

ویتامین C 1.2 میلی گرم

بتا کاروتن 6 میکروگرم

صادرات توت خشک

صادرات توت شامل صادرات تمشک خشک ، صادرات توت فرنگی خشک و صادارات توت سیاه خشک نیز می شود. توت ها رنگ های مختلفی دارند و ممکن است طعم آنها شیرین یا ترش باشد. آنها معمولاً سرشار از فیبر ، ویتامین C و پلی فنول های آنتی اکسیدان هستند. بنابراین ، آنها در جلوگیری از علائم بیماری های مزمن کمک می کنند. انواع توت خشک از بلوبری گرفته تا تمشک ، از توت فرنگی گرفته تا توت سیاه در بازار موجود است. معروف است که بسیاری از این توت ها سلامت قلب شما را بهبود می بخشند و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهند.

صادرات موز خشک

این میوه به دلیل داشتن ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند درصد زیادی از نیاز روزانه‌ی ما به این مواد را تأمین کند.
برای آگاهی بیشتر هر کدام از این مواد را نام برده و میزان مواد موجود در آن برای مصرف روزانه را بررسی می‌کنیم.

 

مصرف موز خشک شده می‌تواند میزان ۱۵ درصد از نیاز روزانه ما را به پتاسیم، ۱۹ درصد کربوهیدرات، ۳۲ درصد فیبر، ۳۵ درصد شکر، ۴ درصد پروتئین، ۱ درصد ویتامین آ، ۱۰ درصد ویتامین ث، ۱۵ درصد ویتامین ب-۶، ۱ درصد کلسیم، ۱۹ درصد منیزیم و در آخر ۷ درصد از نیاز روزانه بدن به آهن را تأمین کند

صادرات سیب خشک قرمز و زرد

عرضه سیب خشک صادراتی در بازار در بسته بندی های مخصوص در قیمت و میزان فروش میوه خشک تاثیر دارد.پایین بودن قیمت میوه خشک سیب فله ای برای بعضی از فروشندگان سودآور است‌. میوه خشک سیب به دلیل کیفیت بالا و عطر و طعم خوب آن در کشور خارجی صادر می شود‌.

 

 میوه خشک سیب با عطر و طعم مشتری پسند در کشور تولید می شود که همین امر باعث می شود صادرات این محصول به کشورهای دیگر با موفقیت باشد. میوه خشک سیب بخاطر طعم خوب آن طرفداران بسیار زیادی دارد.از میوه خشک سیب میتوان به عنوان تنقلات استفاده کرد. سیب خشک اگر به صورت عمده ای خریداری شود در کاهش قیمت تاثیر زیادی دارد.سیب خشک به عنوان بهترین میوه خشک صادراتی محسوب میشود. میوه خشک سیب با کیفیت بالا در بازار فروش خوبی دارد.

صادرات پرتقال خشک

صادرات پرتقال خشک مانند پرتقال تازه با توجه به مزایایی که در بر دارد با قیمتی مناسب به کشورهای دیگر صادر می شود. پرتقال در ایران در دو نوع تامسون و توسرخ تولید می شود، و نمونه های خشک شده هر دو به خارج از کشور صادر می شود.

 

 به دلیل کیفیت مطلوب و طعم عالی و قیمت مناسب صادرات این محصول با استقبال خوبی از کشورهای دیگر همراه بوده است.  پرتقال خشک هم به صورت فله و هم به صورت بسته بندی صادر می شود.

صادرات لیمو خشک

لیمو خشک درجه یک ایرانی عمدتا از نواحی جنوبی و جنوب شرقی انجام می گیرد. این نوع از خشکبار به عنوان چاشنی در پخت خوراک های مختلف استفاده می شود.

 

 

استفاده از برخی از مواد خوراکی و به خصوص چاشنی ها در تهیه و طبخ غذا، اهمیت زیادی را دارد.

یکی از انواع خشکباری که با خواص درمانی بسیاری همراه بوده، لیمو خشک یا لیمو امانی است.

 

صادرات نارنگی خشک

از نتایج آمار تولید نارنگی در جهان این گونه برمی آید که کشور ما در رتبه ی دهم دنیا گرفته است و مهمترین رقبای این میوه ی خشک شده ترکیه و مراکش در حوزه ی کشورهای منطقه است.

صادرات نارنگی خشک درجه یک و مرغوب برای کشورهای ذیل بیشترین میزان را دارد:

عراق

افغانستان

امارات متحده عربی

قطر

جمهوری آذربایجان

روسیه و کشورهای اروپایی نیز برای تهیه ی میوه خشک استقبال بالای از محصولات مختلف میوه های خشک توسط ایرانی ها  دارند.

هر چه کیفیت مرغوب و ممتازتر، قیمت مناسب تر، حمل و نقل و نحوه ی بسته بندی محصولات راحتتر و شکیل تر باشد بازار گسترده تری برای تجارت با مناطق گوناگون دنیا خواهیم داشت

صادرات نارگیل خشک

رنگ میوه خشک نارگیل با توجه به درجه کیفیت محصول (میوه تازه، دستگاه خشک کن، فرایند و …) متفاوت است. نارگیل خشک شده مرغوب، بدون مواد افزودنی به رنگ میوه تازه آن یعنی سفید مایل به شیری است این میوه خشک دارای بافت ترد و نازکی است.

 

 

میوه خشک ارگانیک تمام خواص میوه طبیعی خود را دارد و به دلیل افزایش غلظت مواد آن در فرایند خشک شدن تاثیری بیشتری در بدن دارد، به همین دلیل افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند از میوه‌های خشک به عنوان میان‌وعده استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید، نارگیل خشک شده نیز مانند دیگر میوه‌های خشک باید در شرایط و دمای مناسبی خشک شود در غیر این صورت خواص اصلی آن از بین رفته یا زمان نگهداری آن کاهش میابد.

بیشتر میوه های خشک تولید شده توسط تولیدی های این محصول، برای افزایش مشتریان خود از شربت یا آب شکر، برای شیرین کردن میوه‌های خشک استفاده می‌کنند.

صادرات انبه خشک

ایران در خط کمربندی استوا قرار گرفته است و در مناطق جنوبی ، گرمسیری و نیمه گرمسیری تولید و کشت خوبی برای میوه انبه داریم. بیشتر محصولات انبه ی ما به صورت نارس بابت ترشی جات برداشت می شود و صادرات خوبی دارد . اما نوع رسیده ی انبه و خشک شده این میوه به علت مرغوبیت بالا در صادرات میوه خشک وارد شده است .

 

صادرات گوجه خشک

خرید و فروش گوجه خشک بصورت افتاب خشک شده و یا گوجه دستگاه خشک و نیز پودر گوجه در بازار یکی از چاشنی ها هست که میتوان ان را جایگزین رب و طعم دهنده های مصنوعی کرد.گوجه فرنگی را به دلیل داشتن اب زیاد نمیتوان زیاد نگهداری کرد چون زود فاسد میشود.

 

اما اگر گوجه را اسلایس کنید و بوسیله آفتاب و یا دستگاه خشک کن،خشک کنید ماندگاری بالایی دارد و میتوانید ان را اسیاب کنید و در انواع غذاها و نیز تهیه سس،جای رب و طعم دهنده ها استفاده کنید.

گوجه پس از خشک شدن رنگ تیره تری به خود میگیرد و وزن خود را از دست میدهد اما از نظر خواص و ارزش غذایی چیزی از ان کم نمیشود.

صادرات گلابی خشک

صادرات گلابی خشک یا چپپس گلابی برای کشورهای عربی و همسایه های ایران به صورت فله یا بسته بندی عرضه می شود.نوع فله به نسبت قیمت خیلی پایین تری دارد؛ بازار هدف فله ی بیشتر کارخانه جات، صنایع غذایی و بهداشتی است .

 

نوع بسته بندی شده ی میوه خشک به دلیل هزینه تمام شده ی بالا قیمتی متفاوت تر از فله دارد؛ اما امروزه توجه بیشتری به نوع بسته بندی توسط مشتریان ایجاد شده است که با بسته بندی شیک و مدرن فروش خیلی فرق خواهد کرد.

 

صادرات میوه خشک باعث ایجاد اشتغال و همچنین باعث جلو گیری از به هدر رفتن ضایعات بخش کشاورزی ایران شده است. این ضایعات در بخش کشاورزی که حدود ۳۰ درصد بوده است.
توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی یکی از به صرفه ترین راهکارهای اشتغال پایدار و بومی در مناطق روستایی است که باعث عدم مهاجرت بی رویه از روستا به شهر، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و پیشرفت اقتصادی – اجتماعی مناطق روستایی می شود.

صنایع تبدیلی از قابلیت ایفای نقش تعیین کننده در تنظیم بازار محصولات کشاورزی نیز برخوردار است.
آیا می دانستید خشکبار از نظر رده‌بندی هرم غذایی در گروه گوشت و جانشین‌های آن قرار می‌گیرد؟
آیا می دانستید با مصرف خشکبار می‌تواند در برابر بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته‌های مغزی پیگیری کنید؟

چیپس میوه‌ها اگر بدون شکر باشند، جایگزین خوبی برای تنقلات غیرسالم محسوب می‌شوند.
چیپس میوه‌ می‌تواند مصارف غذایی داشته باشند مانند آلو و یا به شکل تیکه ایی، خلال، حبه یا دانه کامل خشک در رده خشکبار و آجیل قرار گیرند.

 

وضعیت بازار جهانی

آمار صادرات میوه خشک

https://aradbranding.com/wp-content/uploads/2019/11/cross23-e1573292519253.png  رقم کل صادرات: ۲,۴۷۶,۵۰۲,۰۰۰ دلار

https://aradbranding.com/wp-content/uploads/2019/11/cross23-e1573292519253.png  میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۱ درصد

https://aradbranding.com/wp-content/uploads/2019/11/cross23-e1573292519253.png  میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۴- درصد

https://aradbranding.com/wp-content/uploads/2019/11/cross23-e1573292519253.png  میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۴,۰۵۱ KM

آمار واردات میوه خشک

https://aradbranding.com/wp-content/uploads/2019/11/cross23-1-e1573300680609.png  رقم کل واردات: ۲,۳۵۷,۸۰۳,۰۰۰ دلار

https://aradbranding.com/wp-content/uploads/2019/11/cross23-1-e1573300680609.png  میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۱ درصد

https://aradbranding.com/wp-content/uploads/2019/11/cross23-1-e1573300680609.png  میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۲ درصد

https://aradbranding.com/wp-content/uploads/2019/11/cross23-1-e1573300680609.png  میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۴,۶۴۲ KM

کشورهای صادرکننده میوه خشک

تایلند با صادرات ۱۵ درصد از سهم بازار جهان عمده ترین صادرکننده میوه خشک در جهان است. ترکیه، آمریکا، آلمان، شیلی به ترتیب با ۱۱، ۱۰، ۹ و ۸ درصد از سهم صادرات این محصول در جهان در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

0

 

در واردات این محصول کشور آمریکا با ۱۰ درصد بیشترین میزان واردات در جهان را داراست. آلمان و انگلیس در رتبه های بعدی واردات چیپس میوه قرار دارند.

کشورهای دارای رشد در واردات میوه خشک

 

بازار صادراتی این محصول در کشورهای چین، روسیه ویتنام و هلند دارای رشد مثبت طی سال گذشته بوده است.کانادا و آمریکا نیز دارای رشد مثبت در یک سال گذشته می باشند.

پتانسیل صادراتی کشورهای مقصد

 

چین، عراق، کویت، قزاقستان، امارات، ترکیه، قطر، عمان و بحرین دارای بیشترین پتانسیل صادراتی میوه خشک در آسیا می باشند.روسیه نیز با توجه به روابط تجاری خوب با ایران مقصد صادراتی مناسبی است.
کشورهای اروپایی ایتالیا، انگلیس، اسپانیا، لهستان، بلژیک، رومانی، فرانسه و سوئیس نیز متقاضی این محصول هستند.

میزان ظرفیت صادراتی میوه خشک

 

کشورهای دارای پتانسیل مقصد صادرات میوه خشک از ایران چین، عراق، کویت، قزاقستان، قطر و عمان می باشند.بازار کشورهای امارات، آلمان، ترکیه، پاکستان، انگلیس و بحرین برای صادرات چیپس میوه اشباع شده است و انتخاب آن ها نمی تواند ارزآوری مناسبی داشته باشد.

 

بهترین مقصدهای صادرات میوه خشک از ایران با توجه به میزان پتانسیا صادراتی و آسان بودن روابط تجاری دو کشور را کشور چین، عراق و کویت دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با عراق دارد.

بازار انگلیس بیشترین ظرفیت تقاضا را برای صادرات این محصول دارد.

چین بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۱۰۶٫۴ هزار دلار است.

 

چه راه کارهایی باعث می شود صادرات میوه خشک داشته باشیم؟

سیب،گلابی، آلو، کیوی، آلبالو، قیسی، انبه، نارگیل، نارنگی، موز و پرتقال میوه هایی هستند که از آن ها چیپس میوه می توان تولید  کرد.خدمات‌دهی در زمینه‌های آموزشی، معرفی شرکت‌های تولیدی ماشین‌آلات این حرفه در کشور، راه‌اندازی نمایشگاه‌های فصلی در شهرستان ها و پایتخت و اعطای تسهیلات به فعالان در این زمینه باعث رشد تولیدمی شود.در صورت تولید با کیفیت مناسب و توجه به بسته‌بندی محصول توانایی رقابت در بازارهای صادراتی نیز فراهم خواهد شد.خشک کردن میوه به روش ارگانیک و بدون افزودنی شیمیایی یکی دیگر از روش های است که باعث افزایض تقاضا برای میوه خشک شده است.

 

کشور ایران شرایط بسیار خوبی برای تولید میوه خشک دارد. علاوه بر این، در چند سال گذشته فروش دستگاه‌های میوه‌ خشک‌کن در ایران زیاد شده و تبلیغات وسیعی هم درباره فواید میوه خشک می‌شود.
اگر برای خرید میوه خشک‌شده آگهی بزنید، صد نفر فروشنده میوه خشک‌شده با شما تماس می‌گیرند و می‌توانید به‌راحتی تامین‌کننده پیدا کنید؛ چون تولیدکننده‌های زیادی در این حوزه کار می‌کنند که محصول روی دستشان مانده است.اما چگونه می‌توانیم بازار این محصول را توسعه بدهیم و نتایج بهتری بگیریم؟

انواع میوه های خشک شده

دو مدل میوه خشک‌شده وجود دارد؛ دسته اول میوه‌های استوایی که از تایلند و یا بازارهای آفریقا وارد می‌شود؛ مثل پاپایا و آناناس.دسته دوم، میوه‌هایی که در ایران تولید می‌شود؛ مثل سیب، آلو و زردآلو یا قیسی.
محصول میوه ایران ظرفیت تولید و صادرات بسیار خوبی دارند، مثلا زردآلودی ایران در مقایسه با زردآلودی ترکیه که یکی از تولیدکنندگان معروف در این زمینه است، محصول ایران درشت‌تر و زیباتر است، اما زردآلوی ترکیه ریزتر است و قیمت پایین‌تری هم دارد.

 

صنعت میوه خشک در ایران

میوه تولیدشده در ایران، به دلیل ارزانی هزینه‌های تولید، قیمت تمام‌شده بسیار پایینی دارد و از طرف دیگر، هزینه سوخت و انرژی برای خشک کردن میوه به روش‌های صنعتی بسیار پایین است.
حتی اگر قرار باشد امور خشک کردن میوه توسط کارگر انجام شود، هزینه نیروی انسانی هم در ایران بسیار پایین است.بنابراین بازار این محصول مزیت‌های بسیاری دارد.

بازارهای جهانی میوه خشک

بازار مصرف میوه‌های خشک‌شده یک بازار دو میلیارد و چهارصد میلیون دلاری است، اما حجم صادرات میوه خشک از ایران هفت میلیون دلار بیشتر نیست.سهم ما از این بازار فقط هفت میلیون دلار است، در حالی که ترکیه بیش از دویست میلیون دلار صادر می‌کند.ترکیه قبلا در این زمینه کار نمی‌کرد، اما کم کم صنعتشان را توسعه دادند و بازار خودشان را پیدا کردند. بنابراین ما هم می‌توانیم بازار ومشتری خودمان را پیدا کنیم.

ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود تا شعاع ۴ هزار کیلومتری توانایی صادرات به بیش از ۴۰ کشور را دارد.

اگر حجم صادرات میوه خشک‌شده ایران از هفت میلیون دلار به هفتاد میلیون یا هفتصد میلیون دلار برسد، تغییرات گسترده‌ای در سیستم ما رخ می‌دهد و باعث ایجاد اشتغال و افزایش درامد می‌شود. اما چگونه باید در این بازار کار کنیم؟

کشورهای وارد کننده میوه خشک

کشورهای مختلفی واردکننده میوه خشک‌شده هستند، اما در هیچ‌کدام از این کشورها خریدار عمده وجود ندارد. یعنی کسی تمام محصول یا مثلا بیست یا پنجاه درصدش را نمی‌خرد، بلکه به صورت جزئی خریده می‌شود.

میوه خشک‌شده مصرف‌کننده‌های زیادی دارد و حتی در کشورهای اروپایی به‌عنوان چیپس مصرف می‌شود و یک خوراکی معمول به شمار می‌رود. اما در کشورهای دیگر به شکل‌های مختلفی فرآوری می‌شود و برای مصارف دیگری به کار می‌رود؛ یعنی میوه خشک‌‌شده لزوما برای مصارف خوراکی خریده نمی‌شود، بلکه مصارف صنعتی و تولیدی هم دارد.بنابراین می‌توانید در بازار این محصول هم فرصت‌های خوبی به دست بیاورید.

نحوه ارسال میوه خشک شده

اگر مشتری بخواهد از شما میوه خشک‌شده بخرد، می‌توانید نمونه محصول را در پاکتی بگذارید و برای او پست کنید. او هم می‌تواند درباره خریدن یا نخریدن محصول یا مقدار خریدش به‌راحتی تصمیم بگیرد.

اگر مشتری تصمیم بگیرد که از شما خرید کند و حجم خرید او پایین باشد، به دلیل ارزش افزوده بالایی که این محصول دارد، حتی می‌توانید بار را با هواپیما برای او ارسال کنید. اگر حجم خرید مشتری بالا باشد، می‌توانید بار را با کانتینر برای مشتری ارسال کنید.میوه خشک‌شده خراب نمی‌شود و مثل میوه تازه با مسائل بهداشتی همچون سمپاشی و قرنطینه مواجه نخواهید شد.در کل، خشک بودن یک محصول باعث می‌شود که راحت‌تر بتوان آن را به هر کشوری وارد کرد.

تجارت میوه خشک چه مزایایی دارد؟

می‌توانید بسته‌بندی میوه خشک‌شده را به‌راحتی و با توجه به سلیقه مشتری تغییر بدهید و به هر مدلی که مشتری می‌خواهد، برای او بسته‌بندی کند؛ در پاکت، جعبه، قوطی یا هر مدل دیگر.امکانات و تجهیزات خوبی برای تولید میوه خشک در ایران وجود دارد و از دستگاه شستشوی میوه گرفته تا دستگاه‌های ورقه کردن، خشک کردن و بسته‌بندی این محصول در ایران تولید می‌شود. بنابراین نیازی نیست ماشین‌آلات مورد نیاز برای تولید آن وارد شود و شما با محدودیتی مواجه نخواهید شد.

بسیاری از میوه‌های تابستانی مثل زردآلو را نمی‌توان مدت زیادی نگه داشت و حتی برای نگهداری آن‌ها در سردخانه نیز محدودیت زمانی وجود دارد. اما می‌توان آن‌ها را خشک کرد و از ظرفیت‌های صادراتی‌شان بهره برد؛ چون می‌توانیم به‌راحتی برای مدت‌زمان بیشتری آن‌ها را نگه داریم و در بازارهای جهانی بفروشیم.

کد تعرفه

میوه خشک (Dried fruit) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۸۱۳ شناخته می شود.

 

سایر میوه‌‌های سخت پوست، تازه یا خشک، حتی پوست‌کنده.

Other nuts, fresh or dried, whether or not shelled or peeled.

0802

میوه‌های خشک‌کرده، غیر از میوه‌های مشمول شماره‌های 01 08 لغایت 06 08؛ مخلوط میوه‌های سخت‌ پوست یا میوه‌های خشک‌ کرده این فصل.

Fruit, dried, other than that of headings 08.01 to 08.06; mixtures of nuts or dried fruits of this Chapter.

0813

ـ مخلوط‌های میوه‌های سخت پوست یا مخلوط میوه‌های خشک کرده این فصل

- Mixtures of nuts or dried fruits of this Chapter

08135000

خرنوب، خزه و جلبک و سایر علف‌های دریایی، چغندرقند و نیشکر، تازه، سردکرده، یخ‌زده یا خشک کرده، حتی ساییده‌شده؛ هسته و مغز هسته میوه‌ها و سایر محصولات نباتی (از جمله ریشه‌کاسنی بو نداده از نوع (Cichorium intybus sativum) که درجای دیگری گفته نشده و مشمول شما

Locust beans, seaweeds and other algae, sugar beet and sugar cane, fresh, chilled, frozen or dried, whether or not ground; fruit stones and kernels and other vegetable products (including unroasted chicory roots of the variety Cichorium intybus sativum) o

1212

[1] 

گروه بازرگانی ترخیص‌لاین می‌تواند با بهره‌گیری از کادری مجرب و تجربه چندین ساله در زمینه صادرات میوه خشک نسبت به تامین کالای مورد نظر شما و یا ترخیص آن در تمامی گمرکات کشور اقدام نماید. همچنین امور مربوط به حمل دریایی، هوایی و زمینی به طور کامل برای مشتریان عزیز انجام می­‌شود که می­‌توانید جهت استعلام قیمت حمل صادراتی و مشاوره رایگان برای ترخیص محصول خود با کارشناسان ترخیص‌لاین تماس بگیرید.