متن

صادرات تخم گشنیز

تخم گشنیز گیاه و ادویه است که از آن برای تهیه انواع غذاها در اکثر کشور ها مورد استفاده است. از این گیاه برای دادن طعم و بوی خاصی که به غذا می دهد استفاده می شود. حتی برای درمان های سنتی نیز به این گیاه اشاره شده است.

گشنیز از گیاهان بومی کشورمان به‌حساب می‌آید که تخم یا دانه آن به عنوان ادویه‌ای معطر در آشپزی استفاده می‌شود. بخش عمده‌ای از گشنیز تولیدی ایران در شهرستان نهاوند استان همدان کشت و برداشت می‌شود و با توجه به کیفیت بالا، قابلیت صادرات به کشورهای مختلف سراسر جهان را دارد. محصول گشنیز هر ساله در ماه‌های تیر و مرداد از مزارع برداشت می‌شود و کشاورزان به پاکسازی، بوجاری و تمیز کردن آن اقدام می‌کنند تا برای مصرف آماده شود.

تخم گشنیز در بازار به دو صورت وجود دارد که یک مدل تخم گشنیز سرت، تمیز و گرد بوده و به گشنیز توپی معروف است و برای صادرات از آن استفاده می‌شود. نوع دیگر تخم گشنیز موجود در بازار برای خرده‌فروشی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در هنگام پاک کردن به دو نیم تقسیم شده‌اند و ظاهر زیبا خود را از دست داده‌اند و به آن تخم گشنیز لپه‌ای گفته می‌شود که برای تهیه پودر گشنیز و مصارف تولیدی کاربرد دارد؛ در نتیجه قیمت روز تخم گشنیز توپی در مقایسه با لپه‌ای بسیار بیشتر است.به‌طور کلی تخم گشنیز از ادویه‌های معطر پرکاربرد به‌حساب می‌آید که از خواص دارویی فراوانی برخوردار بوده و در بسیاری از صنایع تولیدی و عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماهیت فعالیتهاي صادراتی، متفاوت از سایر انواع فعالیتهاي اقتصادي نبوده و هدف اصلی از صادرات، فروش کالا وخدمات شرکت به مشتریان بالقوه در بازارهاي برون مرزي است. در نتیجه، نخستین گام براي بازاریابی صادراتی، تعیینبازار هدف و مشخص کردن نیازهایی از آن بازارخواهد بود که براي محصولات و خدمات شرکت ایجاد تقاضا مینماید.بازار هدف، عبارتست از گروهی از مشتریان که هدف تلاش هاي بازاریابی یک کسب و کار واقع شده است. انتخابمناسب بازار هدف، اولین عنصر استراتژي بازاریابی موفق است. بازار هدف به همراه متغیرهاي آمیخته بازاریابی شامل:محصول، مکان، ترویج و قیمت، عوامل تعیین کننده موفقیت در بازاریابی هستند.

 

بررسی آمار صادرات ایران به کشورهاي مختلف

 کشورهاي واردکننده تخم گشنیز با شماره تعرفه 09092090 از ایران 2 جداول 2 تا 6 ،دربرگیرنده آمار و ارقام واردات کشورهایی است که در محصول تخم گشنیز، تمامی ارزش دلاري واردات از ایران را طی سال هاي 1388 تا 1392 به خود اختصاص دادهاند:

 

 

با توجه به جداول 2 تا 6 ،روند صادرات تخم گشنیز با شماره تعرفه 09092090 طی سالهاي 88 تا 92 به صورتیکه در نمودار 1 آمده است، می باشد :

جدول 7 ،دربرگیرنده آمار و ارقام واردات کشورهایی است که در محصول تخم گشنیز، تمامی ارزش دلاري واردات از ایران را طی 8 ماه نخست سال جاري به خود اختصاص دادهاند:

بررسی آمار واردات جهانی

کشورهاي عمده واردکننده تخم گشنیز با شماره تعرفه 090920 در دنیا 3 جدول 8 ،دربرگیرنده آمار و ارقام واردات کشورهایی است که در کالاي مذکور، بیش از 75 درصد ارزش دلاري واردات دنیا را به خود اختصاص دادهاند:

بررسی حقوق ورودي کشورها

تعرفه ورود تخم گشنیز با شماره تعرفه 090920 در دنیا به کشورهاي هدف

 از جمله شاخصهاي مهم و حائز توجه در تعیین بازار هدف صادراتی، حقوق ورودي و عوارض گمرکی براي صادرات به کشور هدف میباشد که جهت اولویتبندي کشورهاي هدف در میان شاخصهاي یاد شده از اهمیت بالایی برخوردار است. جدول 9 ،شامل اطلاعات حقوق ورودي کشورهایی است که آمار و ارقام تجارت خارجی آنها پیش از این ذکر شد و همچنین حقوق ورودي مربوط به کشورهایی که درصد پایینتري را نسبت به دیگر کشورها در ردیف محصول مذکور وضع نمودهاند، آمده است.

جمع بندي و انتخاب بازار هدف

رتبه بندي کشورها بر اساس شاخص هاي تعیین بازار هدف جدول 10 ،کشورهاي مناسب جهت صادرات تخم گشنیز از ایران را به صورت رتبه بندي شده نشان می دهد.

با جمع بندي و تجزیه و تحلیل موارد یادشده، میتوان کشورهاي زیر را به عنوان کشورهاي هدف براي این کالا

پیشنهاد داد:

پاکستان، مالزي، اندونزي، عربستان سعودي، هلند، امارات متحده، عمان، عراق، بحرین و کویت. شایان ذکر است این کشورها صرفا پیشنهاد بوده و ممکن است بنابر توانمنديهاي موجود در شرکتها و یا سازمانهاي مختلف، کشورهاي دیگري نیز از جدول فوق در کنار این کشورها به عنوان کشور هدف مناسب براي صادرات این کالا انتخاب شوند.

 

 

بررسی کد تعرفه

با توجه به موارد یاد شده و براساس آخرین آمار و اطلاعات موجود، کشورهاي داراي پتانسیل صادراتی تخم گشنیز بر مبناي شماره تعرفه هماهنگ شده بین الملل آن انتخاب میشود. شایان ذکر است که کدگذاري در این سیستم به گونهاي است که در تمام کشورها 6 رقم اول شماره تعرفه اقلام مشترك بوده و بسته به سیستم کدگذاري در کشور هدف این عدد 8 رقم (مانند جمهوري اسلامی ایران)، 10 رقم (مانند ایالات متحده آمریکا یا چین) و یا 12 رقم تعیین شده است.

شرح کالا  تخم گشنیز (Coriander seeds)

شماره تعرفه هماهنگ شده بین الملل محصول تخم گشنیز : 090920

گروه بازرگانی ترخیص‌لاین می‌تواند با بهره‌گیری از کادری مجرب و تجربه چندین ساله در زمینه صادرات  تخم گشنیز (خوراکی) نسبت به تامین کالای مورد نظر شما و یا ترخیص آن در تمامی گمرکات کشور اقدام نماید. همچنین امور مربوط به حمل دریایی، هوایی و زمینی به طور کامل برای مشتریان عزیز انجام می­‌شود که می­‌توانید جهت استعلام قیمت حمل صادراتی و مشاوره رایگان برای ترخیص محصول خود با کارشناسان ترخیص‌لاین تماس بگیرید.