کنجد

هزینه‌های ترخیص کنجد از گمرک چقدر است؟ جهت ترخیص کنجد به چه مجوزهایی نیاز است؟ تعرفه گمرکی کنجد چقدر است؟ هنگام ترخیص کنجد باید چه میزان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنم؟ جهت رسیدن به پاسخ این سوالات و هرآنچه برای ترخیص کنجد نیاز دارید با ما همراه باشید.

بر اساس آمار گمرک در سال 1397 به میزان 62 هزار تن کنجد وارد کشور شده است که این واردات از کشورهای پاکستان، هند، افغانستان، امارات متحده عربی، عمان، سنگاپور، چین، روسیه، آلمان، اسپانیا، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان، اتیوپی، سودان، نیجریه، چاد و اوگاندا صورت گرفته است. عمده واردات کنجد از کشور پاکستان و از گمرک زاهدان انجام می‌شود. واردات از کشور هند و از طریق بندر شهید رجایی در رتبه بعدی قرار دارد. می‌توانید جهت دسترسی به سوابق آماری واردات کنجد در سال 97 و لیست کشورهای تامین کننده کنجد از اینجا فایل مربوطه را دانلود نمایید.

دانه کنجد (sesame seed) در ردیف تعرفه گمرکی 12074000 طبقه‌بندی می‌شود. این کالا دارای الویت کالایی 2 بوده و حقوق ورودی آن 10 درصد ارزش گمرکی است. ارزش گمرکی هر کالایی با توجه به قیمت خرید آن در مبدا، هزینه حمل، بیمه و سایر هزینه‌هایی که تا رسیدن آن کالا به اولین گمرک ورودی تعلق می‌گیرد، محاسبه می‌شود. برای مثال با توجه به سوابق موجود در سامانه TSC ارزش CFR کنجد خام با پوست از مبدا پاکستان و هند 1780 دلار به ازای هر تن می‌باشد. 

همچنین واردات کنجد از کشور افغانستان دارای تعرفه ترجیحی بوده و حقوق ورودی آن 5% محاسبه می‌شود.

برای ترخیص کنجد به چه مجوزهایی نیاز است؟

دانه کنجد در فصل 12 قرار دارد و با توجه به مندرجات ذیل یادداشت فصل 12، ورود اقلام مشمول این فصل موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب 1346 و رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 می‌باشد. بنابراین برای ترخیص کنجد به مجوزهای وزارت بهداشت، وزارت جهادکشاورزی و قرنطینه نباتی نیاز است. همچنین ورود بذر و نباتاتی که در اسناد صدور کشور مبدا مشخصاً دست‌ورزی شده محسوب می‌شوند، یعنی با تغییرات ژنتیکی تولید شده‌اند، از لحاظ بررسی خطرات زیست محیطی موکول به تایید سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد. به طور کلی ورود محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد. 

آیا می‌دانید هنگام ترخیص کنجد نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ندارید؟

دانه کنجد چنانچه خردشده، شکسته، پوست‌کنده و یا پوست‌گرفته نباشد شامل معافیت از پرداخت 9% مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.

امیدواریم به پاسخ سوالات خود در زمینه تعرفه و ارزش کنجد، مجوزهای مورد نیاز جهت ترخیص کنجد، لیست کشورهای تامین کننده کنجد و دیگر شرایط ترخیص کنجد رسیده باشید. اما چنانچه به اطلاعات بیشتری در زمینه ترخیص کنجد نیاز دارید و یا در زمینه استعلام هزینه‌های ترخیص کنجد، حمل و یا تامین کنجد سوالی داشته باشید می‌توانید از مشاوره رایگان گروه بازرگانی ترخیص‌لاین در قسمت تماس با ما استفاده نمایید.