متن

 

 

واردات انبه

واردات انبه از پاکستان به کشور ایران یکی از مسائل چالش برانگیز اما بسیار مهم است که نقش پررنگ آن در وضعیت اقتصادی و رونق پایانه های مرزی در سمت پاکستان شناخته شده است. میوه انبه، بومی مناطق گرمسیری می باشد. این میوه در کشورهای هندوستان، پاکستان، اندونزی و برخی دیگر از کشورهای جنوب شرقی آسیا کشت می شود.

 

ترخیص کالا و واردات تخصصی انبه - تماس با ما: 09152061630

 

فیلیپین، رقیب پاکستان در صادرات انبه به ایران

 در واردات انبه از پاکستان به ایران، یک رقیب جدی وجود دارد و آن هم کشور فیلیپین است. اگر چه رعایت نکات بهداشتی باعث می‌شود تمام محموله های وارداتی از جنوب شرقی آسیا در پایانه‌های مرزی قرنطینه شود اما با رعایت این اصول بهداشتی، واردات انبه از فیلیپین با یک دستورالعمل کنترل شده مجاز شمرده شد.

باتوجه به آخرین دستورالعمل ها در سال ۹۸ قوانین در مرز گمرک بر اساس ضوابط و مقررات اجرا می شود.

 

نکات مهم در واردات انبه از پاکستان

 برای اینکه فرآیند واردات انبه از پاکستان با سهولت بیشتری انجام شود، نیازمند همکاری مقامات دو کشور می باشد. علاوه بر حمل و نقل زمینی برای واردات انبه از پاکستان، حجم زیادی از واردات توسط حمل و نقل هوایی انجام می گیرد. این حجم، چیزی حدود ۳۰ درصد است که در مقابل حمل و نقل زمینی بسیار قابل توجه می باشد.در واردات و صادرات انبه، به طور کلی، مرغوب بودن انبه ها، سالم بودن و دریافت تاییدیه های بهداشتی برای آلوده نبودن میوه ها به باکتری یا ویروس خطرناک الزامی است.بسته بندی های انبه برای صادرات و واردات بسیار اهمیت دارد. بسته بندی ها باید به گونه ای باشد که برای حمل طولانی مدت به میوه ها آسیب وارد نشود.

 کشورهای جنوب شرقی آسیا نظیر فیلیپین و پاکستان به شدت در معرض شیوع ویروس ها  قرار دارند. وضعیت بهداشتی در پاکستان یا فیلیپین که صادرات انبه را انجام می دهند بحث برانگیز است. بنابراین برای واردات انبه از پاکستان یا فیلیپین رعایت  استانداردهای بهداشتی و انجام آزمایش های بهداشتی برای تمام محموله ها ضرورت دارد.

برای صادرات و واردات انبه به طور کلی کشور ایران با کشورهای هم جوار، مذاکرات مثبتی انجام می دهد تا بتواند فرایند حمل و نقل و خدمات گمرکی و ساده تر کنند. آخرین دستورالعمل ها برای مبادلات و صادرات و واردات سبزیجات و میوه ها از مرز پاکستان به ایران را حتماً از طریق مراجع معتبر دریافت کنید.

مشخصات میوه انبه وارداتی

 

ترخیص کالا و واردات تخصصی انبه - تماس با ما: 09152061630

 

واردات انبه:

اصلی‌ترین کشورهای تولید کننده میوه انبه عبارتند از پاکستان و هندوستان

شرکت بازرگانی ترخیص لاین به منظور دسترسی به میوه سالم و ارگانیک با بهره گیری از متخصصین نسبت به وارات میوه انبه، به عنوان محصول وارداتی خود اقدام نموده تا کلیه نیازهای مصرف کننده نهایی را فراهم سازد.

  چرا انبه؟

انبه درختی است زیبا که ارتفاع آن تا ۱۰ متر می رسد . منشا انبه هند و مالزی و برمه می باشد ولی هم اکنون در تمام مناق استوایی و حاره کشت می شود . انبه از ۴۰۰۰ سال پیش وجود داشته است .

برگهای این درخت نیزه ای شکل ، گلهای آن زرد یا قرمز رنگ و بصورت خوشه ای وجود دارد . میوه آن که انبه یا منگو نامیده می شود بیضوی شکل و دارای طعمی مطبوع وشیرین بوده و دارای هسته ای نسبتا بزرگ است . انبه در اوائل ماه می می رسد و تا اوائل سپتامبر موجود است .

مرغوبترین انبه از گونه های سیندری (Sindhri) و چونسا (Chaunsa) محصول کشور پاکستان و هندوستان در کارتن های ۱۰ و ۸ کیلویی وارد و عرضه می شود.

خواص اصلی انبه:

اعتقاد بر این است که انبه‌ها موجب آرامش روده‌ها در هضم می‌شوند. در کشور هند از انبه برای جلوگیری از خونریزی ، تقویت قلب و منفعتهای مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به سبب آهن فراوان در انبه ، از آن برای درمان کم خونی بهـــره می‌برند. انبه حاوی اوروشیول است اگرچه مقدار آن بسیار کمتر از پیچک سمی می‌باشد. بعضی افراد در اثر لمس پوست یا شیره آن دچار التهاب پوست شده‌اند. از میوه و پوست انبه علاوه بر ترشی و مربا عصاره‌ای می‌سازند که دارای اثرات قابض است.

غرغره این عصاره ، مخلوط با کمی آب جهت درد گلو و اورام لوزتین بکار می‌رود. پوست انبه دارای ۱۵ تا ۱۸ تانن است و یک قاشق چایخوری کوبیده آن دو مرتبه در روز برای معالجه اسهال کافی است. صمغ این درخت کمی در آب حل می‌شود و از انواع صمغ عربی است. میوه انبه ابتدا گس و بعد ترش می‌شود و در اثر زیاد ماندن در روی درخت ، کم‌کم شیرین می‌شود. میوه انبه بوی خوشی شبیه انبر دارد. مقوی جسم و روح و اعضای دستگاه گوارش است. کلیه و مثانه را تقویت می‌کند.

دمای نگهداری انبه:

میوه انبه باید یک هفته قبل از رسیدن کامل چیده شود و در حرارت ۹ درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی ۹۰-۸۵ %با ماشین  یخچال دار حمل شود.

برای نگهداری انبه در انبار باید شرایط زیر رعایت گردد:

کارتن های میوه باید به طور منظم به نحوی در انبار قرار داده شوند که جریان هوا بین آنها آزادانه برقرار باشد.

۱- رطو بت نسبی انبار ۹۰ -۸۵ %و حرارت آن ۲۰-۱۶ درجه سانتی گراد باشد.

۲- در صورت رعایت شرایط فوق میوه را به مدت ۲۱-۱۴ روز می توان در انبار نگهداری نمود.

 

آشنایی با فرآیند تجارت انبه در ایران

 برای توسعه اشتغال، افزایش درآمد و در راستای آن افزایش تولید و رشد اقتصادی، کشاورزی یکی از راه‌های پربازده است. به همین منظور، فعالیت‌های کشاورزی از قبیل زراعت و باغداری در مناطق مستعد و دارای پتانسیل کشت، از مؤثرترین روش‌ها در بهبود معیشت مردم است.  انبه (Mangifera indica)، یکی از میوه‌های گرمسیری و از مهم‌ترین محصولات باغی و پرمشتری در جهان است که نقش مؤثری نیز در اقتصاد وزندگی مردم بازی می‌کند. خاستگاه اصلی این میوه هندوستان، پاکستان، بنگلادش و آسیای جنوب شرقی است، اما این میوه در آمریکای شمالی، مرکزی، جنوبی، کارائیب، جنوب و مرکز آفریقا، استرالیا و چین نیز پرورش داده می‌شود. فرآیند رسیدن میوه انبه معمولاً به‌سرعت انجام می‌گیرد درنتیجه عمر کوتاهی پس از برداشت دارد.

ترخیص کالا و واردات تخصصی انبه - تماس با ما: 09152061630

 

کشت انبه در جهان

 انبه توسط اعراب ابتدا به شرق آفریقا و سپس به برزیل، کارائیب و مکزیک برده شد. بیشترین تعداد درخت انبه در شبه‌جزیره مالایی، برونئو، سوماترا و بالی است. 89 کشور در جهان تولیدکننده انبه هستند که از این میان هند بزرگ‌ترین تولیدکننده است. سطح زیر کشت این میوه در هند حدود 800 هزار هکتار است، به عبارتی این میوه، میوه ملی هندوستان است. بر اساس آمار جهانی، تولید انبه در سال 2019، حدود 58/55 میلیون تن بوده است. بررسی اخیر بازار در مورد میوه‌های تازه، توسط مرکز تجارت بین‌المللی ژنو سوئیس نشان داد که حجم تجارت انبه و محصولات آن، سالانه بیش از پنج هزار میلیون دلار (5000 میلیون دلار) است.

 

ترخیص کالا و واردات تخصصی انبه - تماس با ما: 09152061630

 

کشت انبه در ایران

در ایران، ازنظر اقلیمی و آب و هوایی، در 8 استان جنوبی، پتانسیل کشت و پرورش انبه وجود دارد، اما در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان از دوران قدیم کشت انبه به‌صورت یک سنت در روستاهای این مناطق انجام می‌شده است و قدمت کشت این درخت به 500 تا 700 سال می‌رسد. در استان سیستان بلوچستان در شهرهای قصرقند، نیک شهر، سرباز، چابهار، زرآباد و کنارک این میوه به میزان وسیعی کشت می‌شود و در زبان بلوچی به آن “امباگ” گفته می‌شود. بیشترین کشت در کرمان، در شهرستان‌های جیرفت و کهنوج، و در هرمزگان در شهر میناب انجام می‌گیرد.

ترخیص کالا و واردات تخصصی انبه - تماس با ما: 09152061630

 

 

تولیدکنندگان انبه در جهان

 هند، بیشترین تولید انبه را دارد و بعدازآن چین، تایلند، مکزیک و … قرار دارند. بر اساس آخرین آماری که از میزان تولید انبه در سال 2018 به‌دست‌آمده است، تولید انبه در هند حدود 77/18 میلیون تن در سال است.

برترین تولیدکنندگان انبه در جهان

در سال ۲۰۱۸

ترخیص کالا و واردات تخصصی انبه - تماس با ما: 09152061630

 

تجارت انبه و صادرات آن

 میوه انبه برای صادرات از طریق دریا، زمانی که میوه‌ها در مرحله نیمه بلوغ قرار دارند، برداشت می‌شود و برای صادرات از طریق محموله‌های هوایی، زمانی که کاملاً بالغ می‌شوند برداشت می‌شود. اما قانون بین‌المللی مواد غذایی وارداتی اروپا و آمریکا خواستار این است که میوه‌ها هنگام بسته‌بندی نیمه رسیده باشند (با وزن بین 200 تا 400 گرم).

 

روش بسته‌بندی

  میوه‌های برداشت‌شده، در یک جعبه پلاستیکی که دارای تهویه و یک بالشتک فوم پلی یورتن تمیز است، جمع‌آوری‌شده و تا زمان انتقال به یک مرکز بسته‌بندی در زیر سایه ذخیره می‌شوند. 

به‌طورکلی از ظروف تخته فیبر در فرآیند بسته‌بندی استفاده می‌شود. وزن این ظروف حداقل 6 کیلوگرم است. درحالی‌که از دستمال‌های کاغذی برای بسته‌بندی انبه استفاده می‌شود و سپس از بسته‌های الیاف مصنوعی برای فرآیند بسته‌بندی استفاده می‌شود. این از روند آسیب رساندن به میوه جلوگیری می‌کند.

بسته‌بندی باید به صورتی باشد که دارای روش‌های استاندارد عملیاتی SOP و تائید شده توسط (NPPO) باشد، یعنی تمام مراحل مربوط به برداشتن مایعات، تمیز کردن و شستشو، فروبردن قارچ‌کش در آب گرم، درجه‌بندی اندازه، بسته‌بندی و برچسب‌گذاری میوه‌های انبه را شامل می‌شود.

 

ترخیص کالا و واردات تخصصی انبه - تماس با ما: 09152061630

 

فرآوری و نگهداری انبه برای صادرات

    مهم‌ترین نکته در  تجارت انبه، افزایش ماندگاری میوه است. فرآیندهای بسیاری برای افزایشِ زمانِ روند رسیدن میوه وجود دارد. بیشترین فرآیند مورداستفاده ، انجماد میوه در دمای خاص و مناسب پس از بسته‌بندی آن‌ها است. با این کار سختی میوه حفظ می‌شود بدون اینکه به رنگ اصلی، طعم و رایحه میوه آسیب برساند. این روش به‌طورکلی برای حفظ میوه برای مدت طولانی هنگام صادرات استفاده می‌شود.

اگر صادرکننده نیازی به نگهداری یک میوه کامل نداشته باشد، از بسیاری از فرآیندهای دیگر برای ذخیره میوه مانند برش، خمیر یا پوست کندن انبه استفاده می‌کند. این میوه‌های فرآوری شده در ظروف مهروموم‌شده نگهداری می‌شوند. برای افزایش ماندگاری میوه‌ها، مواد نگه‌دارنده‌ای مانند آب گوگرد یا گاز اکسید گوگرد با آن‌ها مخلوط می‌شوند. این فرآیند می‌تواند به رنگ اصلی میوه آسیب برساند اما طعم آن به همان شکل باقی می‌ماند. با کمک این فرآیند می‌توان انبه را برای چندین ماه ذخیره کرد.

نحوه حمل‌ونقل انبه

گزینه ارزان‌تر برای صادرات انبه حمل‌ونقل از طریق دریا است. اما این روند، مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد، بنابراین برای صادرات انبه با طراوت و خلوص اصلی آن، استفاده از حمل‌ونقل هوایی توصیه می‌شود. حمل‌ونقل هوایی سریع‌ترین راه صادرات انبه است. به‌طورکلی در ماه‌های مه تا سپتامبر، انبه به کشورهای خارجی حمل می‌شود.

خواص دارویی انبه

انبه خواص دارویی فراوانی دارد. درواقع، هر قسمت از انبه مفید است و به‌نوعی در داروهای محلی استفاده می‌شود. لیست جزئی بسیاری از خواص دارویی و استفاده‌های زیاد از درخت انبه به شرح زیر است:

 

ترخیص کالا و واردات تخصصی انبه - تماس با ما: 09152061630

 

 • ضدویروس
 • ضد انگل
 • ضد سرفه (سرفه)
 • ضد آسم
 • مقوی قلب
 • پیشگیری از بارداری
 • تب‌خال
 • کاهش فشارخون
 • هضم غذا

واردات انبه به ایران

 انبه در بین مردم پاکستان به «پادشاه میوه‌ها» معروف است و طبق آمار ، 170 میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی این کشور به کشت این محصول اختصاص دارد و تا سه سال پیش، 8 درصد از باغات این کشور محصولات انبه بود. سال گذشته، شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و چالش تغییرات آب و هوایی، منجر به کاهش صادرات انبه پاکستان شد، اما صادرکنندگان پاکستانی امیدوارند امسال صادرات را افزایش دهند. 55 درصد از صادرات انبه پاکستان از طریق دریا، 25 درصد از طریق هوا و 25 درصد از طریق زمین انجام می‌شود.

صادرکنندگان پاکستانی چشم به بازار ایران دارند.

  علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، کانادا ، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ژاپن، کره جنوبی، چین و کشورهای اروپایی واردکنندگان عمده انبه پاکستانی هستند. رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و سبزی پاکستان (PFVA) می‌گوید: تولیدکنندگان پاکستانی سال گذشته باوجود چالش شیوع ویروس کرونا، 20 هزار تن انبه به ایران صادر کردند. در ژوئن سال گذشته، وزارت کشاورزی ایران و اداره حمایت از گیاهان پاکستان توافق کردند، شش شرکت پاکستانی را برای صادرات انبه به ایران به رسمیت بشناسند.

میوه خشک انبه یکی از محصولاتی که هم مصرف داخلی و هم جنبه صادراتی دارد.

 انبه در حال حاضر یک صنعت چند میلیون دلاری در ایران است. اما هنوز فضای زیادی برای رشد و دستیابی به پتانسیل کامل آن وجود دارد. مصرف میوه انبه در ایران طی ده سال گذشته به‌طور مداوم افزایش‌یافته است. در حال حاضر، ایران بیش از 20000 تن انواع مختلف انبه از کشورهای گرمسیری مانند پاکستان، هند، تایلند و فیلیپین وارد می‌کند. محبوب‌ترین انبه در ایران از نوع آلفونسو است. این نوع انبه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و بسیاری از افراد آن را بهترین انبه می‌دانند. حدود 43000 تن انبه در استان‌های جنوب شرقی ایران تولید می‌شود اما بیشتر این انبه‌ها به رنگ سبز برداشت می‌شوند و برای ترشی استفاده می‌شوند. انبه مورداستفاده برای مصرف تازه، بیشتر از کشورهای بزرگ مانند پاکستان وارد می‌شود.

 

تعرفه گمرکی انبه

HS Code همان اچ اس کد انبه ۰۸۰۴۵۰۲۰ یا کد تعرفه انبه ۰۸۰۴۵۰۲۰ کالا یک سیستم عملکرد استاندارد سازی کنترل شناسایی و طبقه بندی محصولات جهت ثبت سفارش کالا و ترخیص کالا می باشد.

بخش تجاری و گمرکی انبه

بر اساس آخرین آمار گمرک که مربوط به سال 97 است به میزان بیش از 17 هزار تن انبه، گلابی هندی و منگوتین وارد کشور شده است. واردات انبه از کشورهای پاکستان، هند و تایلند انجام می‌پذیرد. سهم واردات از کشور پاکستان بیشتر از 99 درصد از لحاظ ارزش دلاری است که 96 درصد آن تنها از مرز میرجاوه انجام شده است. گمرک شهید رجایی بندرعباس، گمرک مشهد، گمرک پیشین، گمرک شیراز و گمرک بوشهر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. جهت دسترسی به سوابق آماری واردات انبه می‌توانید فایل مربوطه را از اینجا دانلود نمایید.

انبه (Mango) در ردیف تعرفه گمرکی 08045000 طبقه‌بندی می‌شود. این کالا طبق بخشنامه شماره 210 سال 97 در گروه 3  الویت کالایی قرار می‌گیرد و حقوق ورودی آن 55 درصد ارزش گمرکی کالاست.  با توجه به آخرین سوابق موجود در سامانه TSC مربوط به تیرماه 98   

انبه و منگوستین مشمول ردیف 08045000 می باشد که حقوق ورودی آن 55 درصد ارزش است.

منظور از حقوق ورودی ثبت شده

در ستون سوم جدول تعرفه ، نرخ حقوق گمرکی و سود بازرگانی است که بر مبنای درصدی از ارزش گمرکی کالا می باشد . ارزش گمرکی کالا یعنی قیمت خرید به اضافه کرایه به اضافه بیمه تا اولین مرز ایران که بر اساس نرخ رسمی اعلام شده ، ازطرف بانک مرکزی به ریال تبدیل که در نرخ های مزبور ضرب می شود و میزان حقوق ورودی به دست می آید . همانطور که گفته شد حقوق ورودی متشکل از دو قسمت است ، حقوق گمرکی معادل 4 درصد و ما بقی سود بازرگانی است . بنابر این اگر حقوق ورودی انبه 55 درصد ارزش است ، این 55 درصد 4 درصد حقوق گمرکی و 51 درصد سود بازرگانی است ، برخی کالاها که مشمول گروه 10 می باشند (از جمله انبه) ورود آنها مستلزم پرداخت سود بازرگانی دو برابر است . در این صورت حقوق ورود انبه عبارت خواهد بود از 106=102+4=2*51درصد سود بازرگانی+4درصد حقوق گمرکی، یعنی حقوق ورودی انبه 106 درصد ارزش است.

ترخیص انبه از کلیه گمرکات کشور در حداقل زمان و با کمترین هزینه ، مشاوره گمرکی در زمینه ترخیص و ثبت سفارش انبه

گروه بازرگانی ترخیص‌لاین می‌تواند انبه را در تمامی گمرکات کشور و با بهره‌گیری از کادری مجرب ترخیص و وارد کند. جهت مشاوره رایگان در قسمت تماس با ما با کارشناسان ترخیص‌لاین تماس بگیرید.